Amerika’ya ihracat yapan firmalara kötü haber!

ABD’de gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere Amerikan pazarına gümrük vergisiz giriş imkanı veren Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programının süresinin bu yıl uzatılmadığı, bu nedenle GTS kapsamında Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen ürünlerin 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren normal gümrük vergisine tabii olduğu bildirildi.

Washington’da uluslararası hukuk uzmanı Şule Öktenay Akyüz’ün verdiği bilgiye göre, 1974 tarihli ABD Ticaret Kanunu ile 10 yıl için geçerli olacak şekilde getirilen ve yıllar içinde periyodik olarak yenilenen GTS programının süresi 31 Aralık 2010’da doldu ve 2011 yılından beri ilk kez bu yıl süresinde uzatılmadı.

Akyüz, bu nedenle GTS kapsamında Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen ürünlerin 1 Ocak 2011’den itibaren normal gümrük vergisine tabii olduklarını, ABD Kongresi’nin programın süresini uzatıp uzatmayacağı veya ne zaman uzatacağının da henüz belli olmadığını kaydetti. Ancak, Kongre’deki birçok üyenin, GTS programının uzatılmasını istediğini belirten Akyüz, programın uzatılmamasının sadece gelişmekte olan ülkeleri değil, binlerce ABD şirketini de etkileyeceğini söyledi. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere Amerikan pazarına gümrük vergisiz giriş imkanı veren GTS programından Türkiye, dahil 131 ülke ile 4,800 ürün yararlanıyor. Türkiye’nin GTS programı kapsamında ABD’ye ihracatı 2009 yılında 645 milyon dolar, 2008 yılında da 917 milyon dolar oldu.

Akyüz, Türk firmaları da uyararak, programın uzatılmaması nedeniyle ithalatçı firmaların Amerikan Gümrük Tarife Cetvelindeki birinci kolona göre gümrük vergisini ödeyeceklerini, ancak firmaların giriş formuna önceki uygulamada olduğu gibi ”A” harfini koymaya devam etmesi gerektiğini, bu sayede daha sonra geri ödemeler olması halinde bunun takibinin sağlanmış olacağını kaydetti.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?