AMERİKA’YA İLK KEZ ATATÜRK HEYKELİ DİKİLİYOR

Amerika’da ilk kez toplum liderlerinin girişimi ile bir parka “Atatürk Parkı” adı verildi. Parka Atatürk Heykeli dikilecek.

“Atatürk Parkı” ismi, ABD’de Turklerin en yogun yasadigi bolgelerdenbiri olan New Jersey eyaletinin J Paterson kentindeki bir parka “resmenö verildi. Şimdi sıra parka Atatürk Heykeli’nin konulmasına geldi.

Önümüzdeki aylarda başlayacak olan çevre düzenlemesi ile parkın yeni görünümü Türk Toplumu’na sunulacak. Parkın çevre düzenlemesi ve ardından inşaatı bittikten sonra parka Atatürk Heykeli dikilecek. Heykel Yalova Belediyesi’nin sponsorluğunda yapıldı ve park bittikten sonra Nisan ayı başında yerine konacak.

Türkiye ve Atatürk düşmanları tarafından zarar görmemesi için uzun süredir büyük sessizlik içinde yürütülen çalışma sonunda hayat verdi ve yaklaşık yarım asırdır ABD’de bulunan Türk Amerikan Toplumu’nun en büyük projesi gerçekleşti.

Önümüzdeki aylarda parkın peyzaj düzenlenmesine başlanacak. Daha sonra parkın duvar, ışıklandırma vb sistemi bitirilecek. En son aşamada tahmini büyüklüğü kaide hariç 3.5 ton olan Atatürk Heykeli parka dikilecek.

HEYKEL YALOVA BELEDIYESI’NDEN
Parka konulacak olan yaklaşık 3.5 tonluk Atatürk Heykeli Yalova Belediyesi tarafından yaptırıldı. Heykel hazır ve ABD’ye gelmeyi bekliyor. Heykelin yapımından ABD’ye teslimine kadar tüm masraflarını Yalova Belediyesi karşılıyor.
Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK, (DHA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?