An itibariyle cepten yiyoruz

Küresel Gıda Ayakizi Ağı, 22 Ağustos itibariyle dünyanın bir yıllık doğal kaynaklarını tükettiğini, yıl sonuna kadar “cepten yiyeceğini” açıkladı.

ABD, Belçika ve İsviçre’de 2003 yılında kâr amacı gütmeyen bir örgüt olarak kurulan Global Footprint Network (Küresel Gıda Ayakizi Ağı), insanlığın, doğal kaynaklara ve ekolojik hizmetlere talebiyle bunların doğada ne ölçüde yeniden üretilebildiğini ölçelerek her yıl gelir-gider hesabına benzeyen bir bilanço yayınlıyor. Bu yıl 22 Ağustos’u “Dünya Hedefi Aşma Günü” ilan eden örgüte göre insanlık, doğanın kendisine verdiği yıllık bütçeyi önceki gün tüketti. Gıda başta olmak üzere yerel stoklar ve atmosfere karbondioksit salımı konusunda oluşan “ekolojik bütçe açığı” yıl sonuna kadar giderek büyüyecek.

Yakın gelecekte aç kalacağız

Araştırmanın ilk kez yayınlandığı 1992 yılında “Dünya Hedefi Aşma Günü” 21 Ekim olarak açıklanmıştı. 2002’de ise 3 Ekim’di. Son sonuçlar, dünyanın cepten yemeye her yıl daha erken başladığını, yani doğal kaynakların yenilenme hızıyla insanlığın talepleri arasındaki farkın giderek azaldığını ortaya koyuyor. 2012’de kalan 100 gün boyunca daha önceki yıllarda üretip stokladıklarını kullanacak olan dünya, yakın gelecekte kendi kendisini besleyemez hale gelebilir. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?