Anadolu Kültürü Los Angeles’ta tanıtılıyor

Türkiye’nin yurtdışında yapılmış en büyük Türk festivali olarak gösterilen “3. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali”, ABD’nin Los Angeles kentinde başladı.

Van Valiliği’nin Vanlı turizmcilerle birlikte başlatmış olduğu yurtiçi ve yurtdışı tanıtım atağı devam ediyor.

Merkezi ABD’nin Californiya Eyaleti’ne bağlı Los Angeles kentinde bulunan Pasifika Enstitüsü’nün düzenlediği “3. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali”ne Van Valiliği’nin öncülüğünde turizmciler ve iş adamları katılıyor.

Festival akşamı Türk Hava Yolları’na (THY) ait tarifeli uçakla 13,5 saat yorucu bir yolculuğun ardından Los Angeles’e gelen Van tanıtım ekibi, sabahın erken saatlerinde festival alanına giderek son hazırlıklarını yaptı.

Los Angeles kentindeki Orange County Fuar alanında 50 bin metrekarelik alana kurulan festival alanında Akdamar Kilisesi, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Mardin Taş Evi, Aspendos Antik Tiyatrosu, Şehzadebaşı Camii, Üsküdar 3. Ahmet Çeşmesi gibi tarihi eserlerin kopyalarının yanı sıra 2 adet İstanbul kahvehanesi ile 101 adet Kapalıçarşı dükkanları bulunuyor.

Kürtçe ve Türkçe türkülerle ABD’liler halay çekti

Van’ın yer aldığı standa gelen ziyaretçiler, folklor ekibi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İngiliz Dili Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Barlık, yerel sanatçılar Yusuf Sahik ve Erdal Erdede’nin çalıp söyledikleri Türkçe-Kürtçe türküler eşliğinde bol bol halay çekti.

‘Bak Hele Bak’ lakaplı Yusuf Konak standa gelen ziyaretçi ve öğrencilere bilmeceler sorarak bol bol ödül dağıtırken, Van’ın markası olan Van Kedisi’ni ise ABD’li öğrenciler ve ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

Akşam saat 21.00’a kadar açık kalan festivalin 3. gününde Van kahvaltısı verilecek. Bak Hele Bak Yusuf Konak’ın Van’dan getirttiği kahvaltı ürünlerinden oluşan menü Los Angeles kentinde yerel yöneticilik yapan ABD’liler ve burada yaşayan turizmcilere ikram edilecek. Kahvaltıya ayrıca Türkiye’den gelen milletvekilleri, belediye başkanları ve ulusal gazetelerin köşe yazarları ve genel yayın yönetmenleri de davet edildi. (IHA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?