Anadolu’nun Müzik Hazineleri Bostonluları büyüledi

Ünlü gitar virtüözü Cem Duruöz’ün ‘Anadolu’nun Hazineleri ve Ötesi’ adlı konseri, Bostonlu müzikseverleri büyüledi.
    
17. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen konserde Duruöz, düzenlemelerini kendisinin yaptığı geleneksel Türk müziği eserlerinin yanı sıra Arjantin, İspanyol ve Venezuela müziğinden de örnekler sundu.
    
Müzik kariyerine Türkiye’de Ulusal Gitar Yarışması’nda birincilik kazanarak başlayan Cem Duruöz, San Francisco Konservatuvarı’ndan yüksek lisans derecesi alarak kariyerine devam etti. Daha sonra dünyaca saygın müzik okulu Juliard’ta Sharon Isbin’le müzik çalışmalarını sürdürdü. Bugüne kadar Arjantin, Brezilya, Bolivya, Peru, Japonya, Fransa, Yunanistan, İspanya, İngiltere, Polonya, Meksika gibi ülkelerde ve Carnegie Hall gibi seçkin konser salonlarında başarılı konserler veren Cem Duruöz, halen Wesleyan Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapıyor ve bir yandan da dört kıtada resital ve konserler vermeye devam ediyor.
    
Boston Türk Festivali Direktörü Erkut Gömülü, başta İngiltere’de yayınlanan saygın ‘Classical Guitar’ dergisi olmak üzere, müzik otoriteleri tarafından gitar tekniğinden övgüyle söz edilen ve ”olağanüstü yetenekli bir müzisyen” olarak tanımlanan dünya çapındaki bir virtüözü festival çatısı altında müzikseverlerle buluşturabilmenin kendileri için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu söyledi.
    
1996’dan bu yana her yıl yapılan Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, ‘Anadolu’nun Renkleri’ temalı festival programıyla sergiler, sunuşlar, atölyeler, konserler, film yarışması, Türk mutfağının tanıtımı gibi geniş bir yelpazede düzenleniyor. Festivalin ana sponsorluğunu Turkish Cultural Foundation (TCF), Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Hava Yolları yapıyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?