Android için Ubuntu

Başlı başına dev bir işletim sistemi olan Ubuntu, Android işletim sistemi için bakın ne yapacak.

Canonical, Ubuntu Linux işletim sistemi için yeni hedef olarak Android’i seçti. Geçtiğimiz günlerde Ubuntu for Android’i tanıtan Canonical, bu iş için önemli bir adımı atmış oldu.

Çok çekirdekli ceplerde Android ile yan yana çalışmak üzere tasarlanan yeni Ubuntu, cihazınızı bir klavyeye bağladığınızda otomatik olarak devreye giriyor. Diğer zamanlarda ise cihazınız, Android olarak çalışıyor. Tüm veri ve hizmetler Android ile Ubuntu arasında paylaşılıyor, dolayısıyla kişiler, telefon, SMS gibi uygulamalara Ubuntu arayüzünden ulaşılabiliyor.

Android’de çalışan Ubuntu’nun bir uygulama olmadığına dikkat çekilirken, masaüstü uygulamalarından araçlara tam bir Ubuntu deneyimi sağlandığı bilgisini veriliyor. Canonical CEO’su Jane Silber, bu sayede bir cep telefonunda tam bir masaüstünü taşıyabileceğimizi ve yanımızda laptop taşımaya gerek kalmayacağını söylüyor.

Canonical, önümüzdeki hafta başlayacak Mobil Dünya Kongresi’nde Ubuntu 11.10 tabanlı Ubuntu for Android’i gösterecek. Ubuntu for Android, ceplerle yüklü gelecek ancak Canonical, hangi üreticilerle ortaklık kurduklarını şimdilik söylemiyor ve belirli bir tarih vermiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?