İnkâr yasası gündemden kalktı


Fransa Dışişleri Bakanı, 1915 olaylarının soykırım olduğu iddiasını inkâr edenleri cezalandırmayı öngören yasa tasarısının bir daha gündeme gelmeyeceğinin de işaretlerini verdi.

Fabius, “Bu konu artık yasa olarak gelemez. Çünkü yasayı Anayasa Konseyi iptal etti. Aynı yolla gelirse, yine aynı sonuç alınır. Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri destekleyeceğiz. Tansiyonu düşürmek istiyoruz” dedi.

Üç yol var

Davutoğlu ise “Fransa, Türk-Ermeni ilişkilerini yakınlaştırarak bu sorunu çözmek isterse buna hazırız. Tarihçiler aracılığıyla bu konuyu görüşmek isterse buna da hazırız. Ama iç politika oyunları ile halkların acılarını suistimal etmek isterlerse işte bu konuda uzlaşmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Beş başlık belirsiz

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini doğrudan ilgilendiren beş maddenin Fransa tarafından bloke edilmeye devam edilip edilmeyeceğine ilişkin ise Fabius, “Önemli olan iyi niyettir. Müzakereler kendi yolunda sürecek, Fransa da bu sürece destek verecek. Ancak sonunda nihai kararı halklar verecek” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?