Anne katil balina 17 gün boyunca taşıdığı ölmüş yavrusundan nihayet ayrıldı

Anne katil balina 17 gün boyunca taşıdığı ölmüş yavrusundan nihayet ayrıldı
Anne katil balina 17 gün boyunca taşıdığı ölmüş yavrusundan nihayet ayrıldı

Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletindeki Victoria kenti açıklarında 17 gün boyunca ölmüş yavrusunu taşıyan anne katil balina ‘J35’ nihayet yavrusunun cansız bedenini serbest bıraktı. Araştımacılar katil balinanın sürünün geri kalanı birlikte beslenmeye geri döndüğünü söyledi.

Washington merkezli Balina Araştırmaları Merkezi (CRW) ölen yavrusunu 17 gün boyunca başının üzerinde taşıyan ve ‘J35’ adı verilen katil balinanın dün öğleden sonra itibarıyla  sürünün geri kalanı ile birlikte ABD anakarası ve Vancouver Adası arasında bulunan Haro Boğazı’nda somon avlamaya geri döndüğünü duyurdu.

J35’in yavrusu 24 Temmuz’daki doğumunun ardından ölmüştü. Annesi onu 17 gün boyunca başının üzerinde taşımış, annenin cansız yavrusuyla kurduğu duygusal bağın görüntüleri dünya genelinde çok sayıda medya organında yer bulmuştu.

YAVRUSUNUN CANSIZ BEDENİ İLE 1600 KM YÜZDÜ

​Yavrunun ölüsünün ABD ile Kanada arasındaki Salish Denizi’nde dibe battığı, bu nedenle ölüm nedenini belirlemek için nekropsi (hayvanlara yapılan otopsi) yapılamayacağı belirtildi.

Katil balinaların ölü yavrularını bir hafta taşıdıkları biliniyor. Ancak bunun bir rekor olduğu tahmin ediliyor. Anne katil balinanın yavrusunun cansız bedenini yüzdürerek toplamda 1600 kilometre mesafe kat ettiği de vurgulandı.

‘YAS SÜRESİ SONA ERDİ’

CRW’den yapılan açıklamada “Onun yas süresi sona erdi, davranışları oldukça oyuncu” dendi. Kurum ayrıca uzaktan gözledikleri anne katil balinanın fiziksel durumunun oldukça iyi olduğunu belirtti.

SADECE 75 ÜYESİ KALDI

J35’in de dahil olduğu Güney Topluluğu Katil Balinaları, hem ABD hem de Kanada’da  nesilleri tükenmek üzere olan türler arasında sayılıyor.

Bu türün hayatta kalması ana öğünleri olan ve  son yıllarda sayıları büyük oranda düşüş gösteren Chinook (Kral) Somonu ile beslenebilmelerine bağlı.

Ancak kirliliğin yanı sıra baraj inşaatları, balıkçılık, tekneler ve radarların seslerinin balinaları sağır etmesi gibi nedenler bu canlıların hayatta kalmasını zorlaştırıyor.

Bölgede yaşayan katil balinaların en son 3 yıl önce  hayatta kalan bir yavru doğurduğu, son 20 yılda sürüde 40 balinanın doğduğu, 72’sinin ise öldüğü açıklandı.

Güney Topluluğu Katil Balinaları’na mensup sadece 75 bireyin hayatta olduğu belirtiliyor.

Katil balinalar uzun yaşam süreleri ile tanınıyor. Seattle çevresinde yaşayan ve ‘Granny’ (Büyükanne) adı verilen bir Güney Topluluğu Katil Balinası 2016 yılında 106 yaşında ölmüştü.

CRW’den uzmanlar bu katil balinaların neslini tükenmekten kurtarmak için çiftlik somonu yerine bölgedeki  vahşi somonların sayısının arttırılması gerektiğini işaret ediyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?