Anneler, alışverişte dikkat!

Anneler, alışverişte dikkat!

Noel indirimleri ile dayanılmaz bir çekicilik kazanan fiyatlar karşında kendini tutamayan Camilla, iki yaşındaki kızını da alıp kendini New Jersey’in en büyük alışveriş merkezlerinden birine attı. Amacı Melissa’nin uyku saati gelmeden iki üç parça bir şey alıp elindeki kuponları zamanı geçmeden kullanmaktı. Dönüş yolunda Melissa öğle uykusuna yatacak böylece günlük rutini bozulmayacaktı. Alış veriş sırasında daima pusetinde oturan Melissa nedense o gün arabasında durmak yerine, arabaya bebeğini koyup iterek annecilik oynamak istiyordu.Camilla ise bir yandan göz ucuyla sürekli Melissa’yı takip ediyor; bir yandan da kuponlarını nasıl kullanırsa daha avantajlı olabileceğinin hesebını yapıyordu.  Birara eteklere bakarken Melisa’yı gözden kaybetti. Kızının çoğu zaman yaptığı gibi saklambaç oynadığını düşünerek etekleri çekiştirmeye ve “ceee!” diyerek Melissa’ya seslenmeye başladı. Ancak Melissa görünürde yoktu. Hiç ses de çıkarmıyordu. Kaşla göz arasında ne olduysa olmuş adeta yer yarılmış, Melissa içine girmişti. Kızını göremeyince biranda paniğe kapılan Camilla, hızla ilerleyerek ilk gördüğü tezgahtara kızının kaybolduğunu söyledi. Tezgahtar, Camilla’dan Melissa’nin nasıl göründüğünü tarif etmesini istedi. Üzerinde ne olduğunu sordu. Ardından hiç vakit kaybetmeden hemen telefona sarıldı ve biranda mağazada Melisa’nin kaybolduğunu bildiren anonslar yükselmeye başladı ve hemen mağazanın ön kapısı da kapatıldı. 10 dakika sonra, Melissa, tuvalette saçları kazınmış, üzerindeki giysileri değiştirilmiş ve yarı baygın bir şekilde bulundu.(Melissa’ya erkek çocuk kıyafetleri giydirilmişti)

Annesiyle alışveriş yaparken kaybolan ya da kaçırılmaya çalışılan tüm çocuklar maalesef Melissa kadar şanslı değil. ABD Adalet bakanlığı istatistiklerine göre, ABD’de her yıl 18 yaşın altında sekiz yüz bin çocuk kayboluyor.Günlük rakamlara bakıldığındaysa her gün iki bin yüz seksen beş çocuk “kayıp” olarak rapor ediliyor. Yetkililer, yılda 58 bin çocuğun yabancı kimselerce kaçırıldığını bildiriyor. Kaçırılma sebebi olarak evlatlık çocuk ticareti, organ ticareti ve cinsel taciz karşımıza çıkıyor. Kaçırılan çocukların büyük kısmı bulanamazken kimisi ancak zarar görmüş şekilde kurtarılabiliyor, kimisi ise ölü bulunuyor.

Yetkililer ailelere çok gerekmedikçe çocukları ile alışverişe gitmemelerini tavsiye ediyor ancak mutlaka gitmeleri gerekiyorsa bir kaç tavsiyeleri daha var:

• Alış veriş yaptığınız sürece çocuğunuzu yanınızdan ayırmayın.

• Çocuğunuz halka açık alanlarla özellikle tuvalette biran bile yanlız bırakmayın.

• Çok kısa bir sure için bile olsa çocuğunuzdan bir an için ayrılmanız gerekiyorsa onu bir mağaza yetkilisine emanet etmeden yanından ayrılmayın

• Alışveriş öncesinde birbirinizi kaybettiğinizde buluşmak üzere bir nokta belirleyin

• Çocuklarınıza sizi kaybettikleri takdirde yardım istemek için tegahtardan, güvenlik görevlisinden ya da yanında çocukları olan annelerden yardım isteyebilecegini öğretin

• Çocuğunuza onu kaybettiğiniz yerde arayacaginizi sizi kaybettiği noktadan ayrılmamasını tembihleyin

• Alışveriş sırasında, çocuğunuzun hareketini engelleyecek bir şekilde yanınızda bulunmasını sağlayın. Pusetinde ya da alışveriş kartlarında oturmasını sağlamak gibi (Mutlaka kemer ile bağlamayı ihmal etmeyin)

• Özellikle küçük yaşta çocuklar eğer arabaya oturmayı ısrarla rededdiyorsa tasma takmayı deneyin

• Çocuğunuza hareket ettiğinde ses verebilecek takılar, çıngırak vs gibi oyuncaklar verin.

• Konuşabilen çocuğunuza telefon numaranızı, ev adresinizi, tam isminizi öğretin. Henüz konuşamayacak kadar küçükse çocuğunuzun koluna ya da boynuna bu tip bilgileri taşıyan bir kimlik kartı asın.

• Çocuğunuza üzerinde ismi ya da isminin basharfleri yazılı kıyafetler giydirmeyin. Bu tıp kıyafetler bir yabancının kolaylıkla ona yaklaşıp sohbete başlamasına vesile olabilir

• Çocuklarınızı tanımadığı kişilerle konuşmaması yönünde uyarın

ABD kaybolan ve istismara uğrayan çocukları koruma merkezi (National Center for Missing & Exploited Children NCMEC)verilerine bakıldığında genellikle kaybolan çocuklar, mağaza içinde üç dakika içinde bulunuyor. Çocuk eğer 10 dakika içinde bulunamazsa mağaza görevlileri polisi arıyor.

Melissa’nın hayatını ”Code Adam” adlı bir güvenlik sistemine borçlu. Bu sistem,  1981’de Florida’da bir alışveriş merkezinde kaçırılıp öldürülen 6 yaşındaki Adam Walsh’ın anısına türetilmiştir. 2003 yılında çıkarılan yasa ile tüm federal binalarda bulunması zorunlu hale getirilen  Code Adam güvenlik sistemi, ABD çapında ve Kanada’da kimi perakende mağazalarında, alışveriş merkezlerinde, eğlence parklarında, hastanelerde ve müzelerde kullanılmaktadır.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?