Antakya Medeniyetler Korosu New York ve Boston’da konser verdi

Antakya Medeniyetler Korosu New York ve Boston’da konser verdi. Antakya Medeniyetler Korosunda üç semavi dinin mensupları yer alıyor.

Antakya Medeniyetler Korosu New York ve Boston’da konser verdi

Antakya Medeniyetler Korosu” ABD’de konser verdi

Üç semavi dinin mensuplarının yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosu, New York ve Boston kentlerinde farklı dil, din ve kültürlerden seslendirdikleri parçalarla dünyaya barış mesajı verdi

New York’taki konserde bu kentte yaşanan terör saldırısına atıfta bulunan koro, New Yorklular için bir şarkı seslendirdi

ABD’nin New York ve Boston kentlerinde, üç semavi dinin mensuplarının yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosu tarafından konser verildi.

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu tarafından Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) iş birliğiyle Amerikan Kızılderilileri Ulusal Müzesi’nde düzenlenen konserde, Antakya Medeniyetler Korosu farklı din ve kültürlere ait farkı dillerde şarkı ve ilahiler seslendirdi.

Barış mesajları verdikleri konsere, dünya çapında izlenme rekorları kıran “Game of Thrones” dizisinin müziği ile başlayan koro, “Sarı Gelin“, “Bir Başkadır Benim Memleketim” gibi hem Türkçe hem de farklı dil, din ve kültürlerden birçok eseri yorumladı.

New York’ta geçen pazartesi günü yaşanan terör saldırısını unutmayan koronun konserinde, New Yorklular için bir şarkı da yer aldı.

Konserin sonlarına doğru küçük bir çocuğun “İzmir’in dağlarında çiçekler açar” diye bağırması üzerine koronun kurucusu, başkanı ve şefi Yılmaz Özfırat, bu isteği yerine getirerek İzmir Marşı’nı çaldırdı.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, konserin ardından yaptığı açıklamada, Antakya Medeniyetler Korosu’na teşekkür etti.

Bu koronun verdiği mesajların son derece önemli olduğuna dikkati çeken Yalçın, New York’ta yaşanan terör saldırısının ardından kente gelerek farklı dillerde her dinin mensupları ile barış mesajları vermelerinin çok anlamlı olduğunu söyledi.

Bunun Türk toplumu için de bir gurur kaynağı olduğunu dile getiren Yalçın, dil, din ve kültür açısından Anadolu’nun zenginliğini sergilediklerini ve Anadolu’da barış içinde birlikte yaşama kültürünü sanatla gösterdiklerini vurguladı.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155869030655439.1073742511.9993240438&type=1&l=6bc20065e7

Kudüs’te İsrail ve Filistin halkları için konser vermek istiyoruz

Şef Yılmaz Özfırat da ABD’ye her gelişlerinde başta Türkler olmak üzere Amerikalılara Türkiye’nin bu güzelliklerini taşıdıkları için çok mutlu olduklarını belirtti.

Özfırat, şöyle konuştu:

Medeniyetler Korosu olarak tek bir hedefimiz var; insanlara Türkiye’deki bir arada yaşama kültürünü gösterip dünyada akan kanların son bulması. Bunun için hedeflerimiz var; örneğin Kudüs’te bir konser vermek istiyoruz. Hem İsrail hem Filistin hakları varken birlikte bir konser vermek istiyoruz. Bunun yanı sıra bize deseniz ki ‘Suriye’de konser vereceksiniz’, akan kanın son bulması için koşa koşa gider konser veririz. Bu insanların çektikleri acıları bir nebze olsun dindirmek için ‘Bakın işte Türkiye bunu başarabiliyor, herkes başarabilir’ diye göstermek istiyoruz.

TASC Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Öymen ise Türkiye’den gelen bu seçkin koronun Türk kültürünün zenginliğini yansıttığını ifade etti.

Antakya Medeniyetler Korosu, New York’taki konser öncesi, 22. Boston Türk Festivali kapsamında düzenlenen Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın Boston Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki açılış gecesinde de sahne aldı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?