Antalyalı heyet Florida’ya mango için geliyor

Antalya Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü heyeti, ABD’nin Florida eyaletinde tropikal meyve yetiştiriciliği üzerine incelemede bulunacak.

Manavgat’tan ABD’ye gidecek heyet Florida’nın Tallahassee, Miami, Tampa, Jacksonville, Hialeleh ve Orlando kentlerinde mango meyvesi yetiştiriciliği üzerine yerinde inceleme yaparak Manavgat’a adaptasyonunu araştıracak.

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Birol Tuncel, ilçede, Manavgat Kaymakamlığı öncülüğünde hazırlanan mango meyvesi yetiştiriciliği üzerine hazırladıkları projenin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından kabul edildiğini söyledi.

Mangon yetiştiriciliği ile ilgili Manavgat’ın 78 köyünde iklim, hava durumu, sıcaklık, yetişme alanı ve toprak yapısı ile ilgili geniş çaplı araştırma yaptıklarını anlatan Tuncel, yapılan araştırma hususunda ilçenin iklim ve toprak yapısının tropikal meyve yetiştiriciliğine çok uygun olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Tuncel, “Mango meyvesi yetiştiriciliği üzerine çalışmalarımıza başladık. Çalışma kapsamında Florida’da Mango yetiştiriciliği üzerine yerinde incelemede bulunacağız. Yetişme alanları konusunda geniş çaplı araştırma yapacağız. Yerinde ziyaretle ilgili yazışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Tuncel, mango meyvesinin yetişme alanı, kalitesi ve meyvenin yapısına göre dünyanın değişik ülkelerinde fidanının tanesi 29 ile 129 Dolardan satıldığını söyledi. Türkiye’de mangonun meyve tanesinin 6 liradan alıcı bulduğu bilgisini veren Tuncel, Manavgat’ta meyve yetiştiriciliğine başlanılması ile birlikte bu rakamın Antalya bölgesinde kademeli olarak 2 liraya düşeceğine inandıklarını kaydetti. (CIHAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?