Apple, haksız rekabet iddialarını reddetti

(CİHAN)

Apple, ABD Adalet Bakanlığı’nın dijital kitapların fiyatı konusunda anlaşarak rekabet yasalarını ihlal ettikleri suçlamasını kabul etmediğini duyurdu.

Apple Şirket Sözcüsü Natalie Kerris, bakanlık tarafından isnat edilen suçlamaların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Apple olarak e-kitap marketinde yeni olduklarına dikkat çeken Kerris, “Müşterilerilerimiz e-kitap’tan çok faydalanıyorlar. Ayrıca biz fiyatların sadece kendi magazlarımızda sabitlenmesine izin verdik.” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı, Apple’ın da içinde olduğu 5 büyük firmayı işbirliği yaparak e-kitap fiyatlarını yükseltmek ve parakende fiyat rekabetini kısıtlamakla suçluyor. Bakanlık çarşamba günü şirket aleyhine açtığı davanın gerekçesinde yapılan gizli anlaşmaların e-kitap alıcılarının ‘onlarca milyon dolar’ daha fazla ödemesine sebep olduğunu ifade etmişti. Bakanlık ayrıca Apple ve kitap yayımcılarının Amazon.com şirketine karşı birleşerek bir savaşaçtıklarını ve Amazon’un belirlediği 9,99 dolar değerindeki kitap fiyatını yükseltmeye çalıştıklarını iddia etmişti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?