Apple’ın rekor kârı beklentileri karşılamadı

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın dördüncü çeyrekte karı ve geliri beklentileri karşılamadı.

Apple, 24 Eylül’de sona eren Temmuz-Eylül döneminde karının geçen yıl aynı döneme göre yüzde 54 artarak 6,62 milyar dolar (hisse başına 7,05 dolar) olduğunu açıkladı. Söz konusu dönemde hisse başına 7,39 dolar kar etmesi beklenen şirket, en son 2001 yılının ilk çeyreğinde tahminleri tutturamamıştı.

Şirket, geçen yıl aynı çeyrekte 4,31 milyar dolar (hisse başına 4,64 dolar) kar etmişti.

Apple’ın dördüncü çeyrekte gelirleri de yüzde 39 yükselişle 28,27 milyar dolar oldu. Adı geçen çeyrekte 29,69 milyar dolar gelir elde etmesi beklenen şirket, 2008 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana ilk kez gelir beklentilerini yakalayamadı.

Şirketin, 24 Eylül’de sona eren mali yılda karı ise geçen yıl aynı döneme göre yüzde 85 artışla 25,9 milyar doları, gelirleri ise yüzde 66 yükselişle 108 milyar doları buldu.

Apple, dördüncü çeyrekte akıllı telefon iPhone satışlarını yüzde 21 artırarak 17,1 milyona çıkardı. Şirketin üçüncü çeyrekte iPhone satışları 20,3 milyon olmuştu. iPhone, Apple’ın yıllık satışlarının yüzde 40’ını oluşturuyor.

iPhone’un yeni modeli iPhone 4S’i bu ay başında tanıtan ve geçen hafta cuma günü satışa sunan Apple, ilk üç günde 4 milyon iPhone 4S sattı.

Dördüncü çeyrekte iPad satışlarını yüzde 166 artarak 11,1 milyona çıkaran şirketin, aynı çeyrekte Mac bilgisayar satışları yüzde 27 yükselişle 4,9 milyonu buldu.

Şirketin üst yöneticiliği (CEO) görevini Ağustos ayında Steve Jobs’dan devralan Tim Cook’un döneminde ilk kez şirketin çeyrek bilançosu açıklandı. Pankreas kanseri olan Jobs, 5 Ekim’de vefat etmişti.

Cook, Çin, Hong Kong ve Tayvan’ın Apple için önemli bir bölge olduğunu, bu bölgenin şirketin en fazla gelir elde ettiği bölgelerde ikinci sıraya yerleştiğini söyledi.

Apple’ın bu bölgeden geliri dördüncü çeyrekte dört kat artışla 4,5 milyar dolar oldu. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?