Apple’ın ürettiği ilk kişisel bilgisayar, açık artırmada satıldı: Hala çalışıyor

Apple’ın kurucu ortağı, ‘Woz’ olarak da bilinen Steve Wozniak tarafından tasarlanan bilgisayar, Steve Jobs’un satılması yönündeki girişimleri üzerine 1976 yılında 666.66 dolara satıldı.

BBC’den Dave Lee’nin haberine göre, ABD Boston’da gerçekleşen açık artırmada, bilgisayarı satın alan kişinin ismini vermek istemeyen bir iş insanı olduğu ve ödemeyi de internet üzerinden yaptığı öğrenildi.

California’daki bir yerel bilgisayar mağazası ile yapılan bir anlaşma sayesinde Wozniak ve Jobs’un bir yıldan kısa bir süre içinde yaklaşık 200 Apple-I bilgisayarı sattığı tahmin ediliyor.

‘HARİKA VE ÇALIŞIYOR’

Resmi olmayan verilere göre, Apple-I bilgisayarlarından 79 tane kaldığı belirtiliyor. Açık artırma görevlisi Bobby Livingston ise, satılan modelle ilgili olarak “Bu harika bir parça, ve çalışıyor” dedi.

‘DAHA ÖNCE ATILMAMIŞ ADIMLARI ATTI’

Apple’ın ilk modelinin tasarımcısı Wozniak ise, Apple’ın ilk modeliyle ilgili şunları söyledi: 

“Apple-I, Apple-II ile kıyaslandığında korkunç derecede geride. Ancak Apple-I bilgisayarı dünyaya satın alınabilir ve kullanışlı bir bilgisayarın formülünü göstermiş oldu. Tasarımlarımı Homebrew Computer Club’a ücretsiz olarak verdim. Bilgisayarların eğitim konusunda yardımcı olabileceğine olan inancım, ilk Apple-I bilgisayarını ortaokul öğrencilerine göstermek için kulüp üyemiz Liza Loop’a vermemi sağladı. Apple-I bilgisayarına, ‘kişisel’ kavramını nasıl tanımladığınıza bağlı olarak kişisel bilgisayar diyebilirsiniz. Apple-I ve Apple-II, daha önce atılmamış adımları attı.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?