53.6 F
Los Angeles
2 Nisan 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaİran’da barışçıl çözüm hâlâ mümkün

İran’da barışçıl çözüm hâlâ mümkün

ABD Başkanı Barack Obama, önceki gece Kongre’nin ortak oturumunda başkanlık döneminin üçüncü “Birliğin Durumu” konuşmasını gerçekleştirdi.

Sözlerine, Irak Savaşı’nın sona erdiği bugünü, 2. Dünya Savaşı sonrasına benzeterek başlayan Obama, 1 saat 6 dakika süren konuşmasının sonlarında değindiği dış politikaya dair ise şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

Dokuz yıldır ilk defa Irak’ta savaşan Amerikalı yok. 20 yıldır ilk defa, Usame Bin Ladin bu ülkeye bir tehdit değil. Taliban’ın da momentumu kırıldı.

Bir yıl önce Kaddafi dünyanın en uzun süreli diktatörüydü. Bugün gitti. Suriye’de de hiç şüphem yok, Esad yakında değişimin geri çevrilemeyeceğini keşfedecek.

Bu inanılmaz (Ortadoğu’daki) dönüşümün nasıl sona ereceği halen belirsiz. Ancak bizim sonuçtan büyük umudumuz var.

İran’da rejim, hiç olmadığı kadar izole edildi ve liderleri, felce uğratan yaptırımlarla yüz yüze. Ve sorumluluklarını savsaklamaya devam ettikleri sürece baskıda yumuşama olmayacak.

Şüphe olmasına izin vermeyelim: ABD İran’ı nükleer silah elde etmekten alıkoymaya kararlıdır ve bu amacı elde etmek için masadan hiçbir seçeneği kaldırmayacağım. Fakat bu meselenin barışçıl çözümü halen mümkün.

Avrupa ve Asya’daki eski müttefiklerimiz her zaman olduğundan daha güçlü. İsrail’in güvenliğine demir gibi sağlam olan bağlılığımız, tarihte iki ülke arasındaki askeri işbirliğini en yakın seviyeye taşıdı.

Amerika geri geldi. Aksini söyleyen, Amerika’nın düşüşte olduğunu ya da etkimizin azaldığını söyleyen, neden bahsettiğini bilmiyor demektir.

Evet, dünya değişiyor. Hayır, her olayı kontrol edemeyiz. Ama Amerika, dünya siyasetinde vazgeçilmez ulus olarak kalmaya devam edecektir. Ben Başkan olduğum müddetçe bunu sağlayacağım.

İyi iş çıkardın Leon

Obama önceki gün konuşmasını yapacağı ABD Kongresi’ndeki salona girdikten sonra Savunma Bakanı Leon Panetta’yı işaret parmağıyla gösterip “İyi iş çıkardın” diyerek tebrik etti. Obama’nın bu kutlamayı niye yaptığı ancak birkaç saat sonra Beyaz Saray’ın açıklamasıyla anlaşıldı. Kongre’deki konuşmadan sonra Beyaz Saray’a dönüp Buchanan’ın babasını arayarak bilgi veren Obama açıklamasında “ABD, vatandaşlarının kaçırılmasını tolere etmeyecek. Bu dünyaya ABD’nin halkına karşı herhangi bir tehlike karşısında güçlü bir şekilde yanında olacağının mesajıdır” dedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,406BeğenenlerBeğen
16,211TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,713TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın