Arap Baharı’nın ilk cumhurbaşkanı

Zeynelabidin Bin Ali’nin Ocak ayında devrilmesiyle Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta, yeni anayasayı yazacak ve geçici hükümeti kuracak meclisin belirlenmesi için Ekim ayında yapılan seçimlerden ikinci çıkan Cumhuriyet Kongresi Partisi lideri Muncef Marzuki, Kuran-ı Kerim’e el basıp yemin ederek görevine başladı.

Marzuki, 217 üyeli Kurucular Meclisi’nde 153 oy ile cumhurbaşkanı seçildi. Ilımlı İslamcı Ennahda hareketinin çoğunlukta olduğu mecliste yapılan törende gözleri dolan Marzuki, “Şehitler olmasaydı, burada olamazdım” diye konuştu. Tek aday olarak yarışan ve kadın hakları konusunda güvence veren Marzuki, “Tüm Tunusluların devlet başkanı olacağım. Arap dünyasının, ilk özgür cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Şeytanla anlaşma mı

Ennahda’nın bir numaralı ismi Raşid Ganuşi ilerleyen yaşı ve dünya kamuoyunun tepkisi nedeniyle cumhurbaşkanlığını Marzuki’ye bırakmak zorunda kalmıştı. “Laik ve modernist” siyasetçiler, Ennahda ile uzlaşan 66 yaşındaki Marzuki’yi bu nedenle “Şeytanla anlaşma yapmakla” suçluyor. Marzuki ise “Ennahda ne şeytan ne de Taliban. Onlar ılımlı İslamcılığın bir örneği” diyor.

Fransa’da tıp eğitimi alan ve 1989-2000 yılları arasında Tunus’ta akademisyenlik yapan Marzuki, 1994’te Bin Ali’nin karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkınca tutuklanmıştı. 10 yıldır sürgünde yaşayan Marzuki, insan hakları çalışmaları nedeniyle rejimin hedefiydi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?