Arjantinliler ‘dövize kısıtlama’ iddiaları sonrası bankalara akın etti

Arjantinliler, geçtiğimiz hafta yapılan bazı düzenlemelerin ardından başlayan tasarruf sahiplerinin dövize erişiminin zorlaştırılacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle bankalara hücum ederek döviz mevduatlarını boşalttı.

Arjantinliler ‘dövize kısıtlama’ iddiaları sonrası bankalara akın etti

Arjantinliler, hükümetin tasarruf sahiplerinin dövizlerine erişimini zorlaştıracağı yönündeki spekülasyonların ardından bankalara hücum etti. Bankalardan döviz çekme işlemi son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Arjantin merkez bankası, önceki hafta ülkede artan devalüasyon beklentileri arasında azalan rezervleri kontrol altına almak ve pesonun değerini koruma amacıyla bazı önlemler yayınladı.

Merkez Bankası artık bankaların bir işlem gününün sonunda net nakit dolar pozisyonu tutmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Kararın tüketicilerle ve şirketlerle ilgisi bulunmasa da, bu hamle yüzde 50’nin üzerinde enflasyonun olduğu ve bu nedenle insanların dövize yöneldiği ülkede tasarruf sahiplerini paniğe itti.

MEVDUATLARIN YÜZDE 2,5’İ BOŞALDI

Merkez bankasının internet sitesinde yayınlanan son verilere göre, kişiler ve şirketler haftanın ilk iki gününde toplam mevduatın yüzde 2,5’ine denk gelen yaklaşık 400 milyon doları finansal sistem çekti.

Bu hareket, dolar çekimlerinde yeni sınırlandırmaların gelebileceğine dair söylentileri daha da besledi.

MEVDUATLARI ERTELEMİYOR

Buenos Aires merkezli Banco CMF’de bir tüccar olan Ariel Rivero, “Müşterilerimiz son birkaç gün içinde bizi endişeyle aradılar çünkü en son merkez bankası önlemleri konusunda kafaları karıştı.

Mevduattaki düşüş, söylentilerin sosyal ağlarda yayılmasıyla başladı. Son alınan kararların birikimlerini etkilemediğini müşterilerimize anlattık” dedi.

Merkez Bankası da yaptığı açıklamada, önceki hafta açıklanan önlemlerinin dolar mevduatlarını etkilemediğini belirten bir bildiri yayınladı.

WSJ'den 'Türkiye ekonomisi' analizi: Bu kriz geçmiştekilerden farklı İlginizi Çekebilir WSJ’den ‘Türkiye ekonomisi’ analizi: Bu kriz geçmiştekilerden farklı Birleşik Arap Emirlikleri'nden 19 milyar dolarlık savaş uçağı hamlesi İlginizi Çekebilir Birleşik Arap Emirlikleri’nden 19 milyar dolarlık savaş uçağı hamlesi

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?