Arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle bu hafta sonu nereye gidin?/ Turkiye

KARANLIKTA TAT Your browser may not support display of this image.  

TASTE-SMELL-TOUCH-LISTEN!

Eğer arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle “bu hafta sonu nereye gidelim?” diye düşünüyorsanız mutlaka SENSES’e gidin derim.

Muhteşem manzarası, yemekleri ve sürpriz şovları ile adından çokça söz ettiren 360 bünyesindeki SENSES’te; zifiri karanlıkta muhteşem yemekler yiyorsunuz.

İçeri girmeden önce oturacağınız masanın sağında solunda neler olacağı, hangi sıra ile servis yapılacağı ile ilgili kısa bir ön bilgi veriliyor.

Daha sonra herkes önündekinin omzundan tutuyor ve garsonların yardımı ile yerine oturtuluyor.

İçeride hafif bir müzik var.

Diğer masadakileri ve hatta yanınızdakini hiçbir şekilde göremiyorsunuz ve ikram başlıyor.

Karanlıkta yemek dedikleri zaman “yine de biraz görülür herhalde” diye içimden geçirmiştim ama yok gerçekten görüş YOK.

İnsanlar birbirlerini göremeyince muhabbet de çok eğlenceli oluyor.

İlk başta çatal bıçak kullanarak fiyakayı bozmamaya çalışıyorsunuz.

Daha sonra emin olmak için el yordamı ile denemeler başlıyor.

İlk serviste yan masadan biri kendini tutamayıp “bu kesin tarçınlı kabak ya da et bir şeye sarılmış bence” diye tahminlerde bulunmaya başlıyor.

Tahmin etmeye çalışma çabanız, inanın gece boyunca devam ediyor.

Çok eğlenceli bir deneyim.

Garsonlar ise; gece görüşlü  gözlükler ile mükemmel servislerine devam ediyorlar.

Yurt dışında denenen ve başarılı olan karanlıkta yemek konseptini İstanbul’a getiren Yaz Yazıcıoğlu; pek çok kişiye unutamayacakları bir akşam yemeği sunuyor. 

Önceden mutlaka rezervasyon yaptırın çünkü sınırlı sayıda kişi alınabiliyor. 
 

Sevgililer gününe özel “sevgililer” ya da “sevgilisizler” için yapılan etkinlikler insanın başını döndürüyor.

“Dans partileri”, “Bekârlar partisi”, “Uludağ’da Kayak” ve hatta “Uludağ’da Sucuk Ekmek” bile sevgililer günü adı altında bir etkinliğe dönüşmüş.

Sevgililer günü arifesinde karşılaştığım farklı bir sanatsal etkinliği sizlerle paylaşmak istedim. 

 

MUSEUM OF BROKEN RELATIONSHIPS 

Bir ilişkinin sona ermesinden sonra Hırvatistan’da kurulan bu müze, o zamandan bu yana yaklaşık 400 eserle dünyayı dolaşmış. 

Türkiye’deki ilk durağı da İstanbul. 

İstinye Park’ın alt katında sevgililer günü arifesinde görülebilecek ilginç bir müze.

Klasik sevgililer günü  etkinliklerinden farklı oluşu ile herkesin dikkatini ve beğenisini toplamışa benziyor.

Küçük objeler, hatıra defterindeki yazılar, resimler v.s. her birinin hikâyesi okunmaya değer.  

Müze; ilişkisi sona eren kişilere yardım etmek amaçlı verilen zarar verici tavsiyelerden farklı olarak, duygusal çöküşlerin üstesinden sanat yaratarak gelme fırsatı sunuyor.

Biten ilişkiler ve ilişkilerden geriye kalanlar temalı “Aşktan Geriye Kalanlar Müzesi”’nin siz de bir parçası olabilirsiniz.

Bu müzeye; anılar ve geçmişten gelen duygularla dolu ‘anlaşmazlığa yol açan nesneler’, sanat eserleri olarak sergilenmesi için bağışlanabiliyor. 

Bu sayede anılarınız mükemmel bir biçimde muhafaza edilmiş oluyor. 
 
 

Sevgiyle Kalın. 
 
 
 

Olcay M. Gardner

Önceki haberKılıç Dansı
Sonraki haberBaşkalarının hayatı?!
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?