Armstrong olayında flaş gelişme

Doping yaptığı gerekçesiyle bütün dereceleri geçtiğimiz günlerde elinden alınan ABD’li bisikletçi Lance Armstrong, kanserden etkilenenlerle dayanışma amacıyla kurduğu hayır kuruluşu Livestrong’un başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

ABD Dopingle Mücadele Dairesi, geçtiğimiz hafta Armstrong’un profesyonel olarak yarıştığı dönemde doping yaptığı yönünde güçlü kanıtlar olduğunu açıklamıştı.

CNN International’ın internet sitesinde yer alan habere göre, Armstrong bu gelişmeden bir hafta sonra Livestrong’un başkanlığından ayrıldığını duyurdu.

Ünlü spor malzemeleri üreticisi Nike ise yaptığı basın açıklamasında, “Armstrong’un doping yaptığı ve Nike’ı 10 yıldan fazladır yanlış yönlendirdiği” yönündeki güçlü kanıtlar nedeniyle, bisikletçiyle olan kontratını iptal ettiğini açıkladı.

Yasadışı silahların kullanımının kınandığı açıklamada, “Nike kanserden etkilenenleri birleştirmek, güçlendirmek ve bu kişilere ilham vermek amacıyla kurulanLivestrong girişimlerini ise desteklemeye devam etmeyi planlamaktadır” denildi.

Armstrong, 25 yaşında daha yıldızı yeni parlayan bir bisikletçiyken testis kanserine yakalanmıştı. 1997 yılında kanserle savaş için para toplamak amacıyla Lance Armstrong Vakfı’nı kurmuştu.

O zamandan bu yana dünyanın dört bir yanında 84 adet Livestrong bileziği satıldı. Bileziklerin geliri kanserlilerin tedavisine harcandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?