Artest’ten, maçın önüne geçen dirsek

Alaturkaonline her zamanki gibi Lakers Oklahoma maçını takip eden Tek Türk Gazetesiydi.

Genel Yayın Yönetmenimiz Burak Yarkent izlenimlerini yazdı..

Bu suç cezasız kalmamalı.. Hatta bu suçun cezası çok çok ağır olmalı..

Benim gibi çoğu basketbol sever, 2004 yılında Pacers forması giyerken, tekme tokat seyircilerin arasına girişiyle tanıdı kendisini.. Gerçi o aralar Ben ve Rasheed Wallace’in iyi niyet dışı kışkırtmaları da olaya tuz biber ekip, hadisenin başlamasına ön ayak olmuştu, ama Ron Artest’in (World Peace demek içimden gelmiyor) kanının bozuk olduğunu o gün anlamıştı herkes.

Ve bu “Gulyabani” dün, Lakers ile Oklahoma maçının ilk yarısının bitmesine 1 dakika 37 saniye kala yine sahneye çıktı. Bir pozisyon sonrasında, Durant ve İbaka üzerinden yapmış olduğu smaçın ardından, Oklahoma forması giyen James Harden’a spor dışı, insan dışı bir dirsek attı..

Bir fast break sonrasındaki göze hoş gelen hareketleriniz sonucunda sevinebilirsiniz.. Seyirciyle bütün olup, hem seyirciyi hem de takım arkadaşlarınızı oyuna motive etmek için sporcu çerçevesinde her şeyi yapabilirsiniz… Ama bir anlık gaflet sonucu insan olduğunuzu unutup, rakibinize, böyle bir hareket yapmak, hiçbir sporcuya, sporcuyu bırakın hiçbir insana yakışmaz..

Ron Artest’i Lakers soyunma odasında, ısınırken koridorlarda, ve Staples Center’ın birçok köşesinde defalarca gören, hatta bir defasında kendisiyle maç sonu röportaj yapan biri olarak saha dışındaki Artest’in gayet iyi görünümlü biri olduğunu, hatta etrafına gülücükler dağıtan “normal” bir insan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim size. Ama nasıl oluyorsa bu adam sahaya çıktığında evrim geçiriyor. Karşısındaki rakibi, antrenörü, ve hatta seyirciyi bile tanımaz hale gelebiliyor. Gözü dönüyor, ve dün akşamki gibi basketbolu sevimsiz hale getiren canavara dönüşebiliyor.

Maç sonu röportajlarım ve takımın nabzı için rutin soyunma odası ziyaretimde, Los Angeles Lakers takımının halkla ilişkiler bölülmünün başındaki kişisi John Black ıle ayak üstü söyleşimiz oldu. Black her zamanki soğukkanlı görünümüyle takım hakkındaki sorularıma seviyeli cevaplar verip Artest hakkındaki ısrarlı sorularımı yanıtsız bıraktı.


Artest maç sonu düzenlediği basın toplantısında, fast break sonucu Durant ve İbaka gibi iki iyi oyuncu üzerinden yapmış olduğu smaçın kendisini heyecanlandırdığını, ve bir anlık kendini kaybedip aşırı sevinç gösterisinde bulunduğunu söyledi. Harden’in yüzünde patlayan dirsek hareketini ise “istem dışı” yorumlayan oyuncu, şampiyonluğa oynayan iki takım arasındaki rekabette adrenalinin bu şekilde üst seviyeye çıkabileceğini söyledi. Toplantısını Harden’in iyi olduğunu umduğunu söyleyerek tamamlayan oyuncu, kendisinden kameralar karşısında özür diledi.

Burak Yarkent / Los Angeles
[email protected]
https://alaturkaonline.com/yazarlar/burakyarkent/

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?