Aşk mektubu öyle değil böyle yazılır

Demokratların Kurultayı, Michelle Obama’nın, Cumhuriyetçilerin kurultayında kocası Mitt Romney’ye ilanı aşk eden Ann Romney’ye verdiği cevapla başladı. First Lady de tıpkı Ann Romney gibi kocasına olan sevgisini anlattığı konuşmasında, “Ben Barack’ı olduğu gibi sevdim” dedi. Ayrıca Romney’lere laf atarak zengin çocuğu olmadıklarını ve karı-koca fakir büyüdüklerini anlatıp orta sınıfa oynadı.

FIRST Lady sahaya indi. Ve geçen hafta Cumhuriyetçilerin başkan adayı Mitt Romney’ye araştırmalara göre bir gecede iki puan kazandıran karısı Ann Romney’nin konuşmasına tam bir hafta sonra aynı tonda, aynı duygusallıkta ve zaman zaman da laf atarak cevap verdi. Demokratların Kuzey Carolina’nın Charlotte kentinde başlayan kurultayının ilk gününde konuşan Michelle Obama, salonda sık sık ayakta alkışlandı.

Üzerinde omuzlarını açıkta bırakan, gül kurusu bir askılı elbise ve uzun topuklu pabuçlarla sahneye çıkan First Lady’yi salona üç oğlu da Amerikan Ordusu’nda görev yapan Ohiolu bir anne takdim etti. Michelle Obama da, Amerikan askerlerine saygısını sunarak başladığı konuşmasında Başkan Obama’yı değil kocası

Ann mi Michelle mi

• Ann Romney kürsüye 2 bin dolarlık kıpkırmızı bir Oscar de la Renta ile çıkmıştı. Michelle Obama’nın üzerinde ise adı çok bilinmeyen, New Yorklu modacı Tracy Reese’in tasarladığı 400 dolarlık gül kurusu, omuzları açıkta bırakan, üzeri desenli bir elbise vardı. Ayrıca 48 yaşındaki First Lady, 63 yaşındaki Ann Romney’nin siyah pabuçlarına karşı yüksek topuklu ve yine gül kurusu iddialı bir pabuç giymişti.

• First Lady’nin konuşması sırasında salondaki yaklaşık 7 bin delege ellerinde “Seni seviyoruz Michelle” yazılı dövizler salladı. Her şey çok organizeydi. Ann Romney’de ise kürsünün önüne getirilen çocukların elle yazılmış kartonları dışında bir döviz yoktu.

• Delege sayısı fazla olan Demokratlar, Michelle Obama’nın konuşmasında Cumhuriyetçilerin Ann Romney’yi alkışlayışından daha coşkuluydu.

• Ancak gizleyemediği heyecanıyla Ann Romney, dört yıllık First Lady döneminden sonra konuşmasında fazla profesyonel gözüken Michelle Obama’ya göre çok daha sempatikti.

• Sonra konuşan Michelle Obama, içerik konusunda ise Ann Romney’den fazla esinlenmişti. Bire bir gelişen aşk vurgusu dışında Ann Romney’nin sözünü de aynen kullanarak “Barack’a güvenebiliriz” dedi. Barack’ı anlattı:

BAŞTA KAYGILARIM VARDI

“Size First Lady olarak hizmet etmek bir onur ve ayrıcalık. Ama dört yıl önce ilk kez bir araya geldiğimizde, başladığımız bu yolculuk için halen bazı kaygılarım vardı. Kocamın bu ülke için vizyonuna derinden inanırken, her anne gibi, bunun kızlarımız için ne anlama geldiğinden endişe ediyordum. Spotların ışıltısı altında onları nasıl yetiştirecektik. Gerçek şu ki, ben kızlarımız için kurduğumuz hayatı sevmiştim. Bu hayatı beraber kurduğum adamı sevmiştim. Ve o başkan olduğunda da bunun değişmesini istemiyordum. Ben Barack’ı olduğu gibi sevdim. Barack senatör ve başkan adayı olduğunda bile bana göre o hâlâ, kapısındaki delikten yolu görebildiğim paslı otomobiliyle beni dışarıya çıkaran adamdı. Ve benim için hâlâ, en gurur verici malvarlığı çöpten bulduğu masa olan ve en güzel ayakkabısı yarım numara küçük olan adamdı.”

BİZ ZENGİN ÇOCUĞU DEĞİLİZ

Michelle Obama, konuşmasında, babası bir CEO olan ve burjuva çocuğu olarak yetiştirilen Mitt Romney ile karısı Ann Romney’nin, kendilerine verilen hisse senetlerini satarak geçirdikleri gençlik yıllarına da gönderme yaptı. Ve kocası Barack ile zengin çocuğu olmadıklarını vurgulayıp, hayatıyla ilgili dramatik hikâyeler anlattı: “Barack ve ben, çok parası ya da malvarlığı olmayan ama ondan çok değerlisi, bize karşılıksız sevgi ve sonu gelmeyen bir fedakârlık sunan aileler tarafından yetiştirildik. Benim babam su işletmelerinde bir pompa teknisyeniydi ve kardeşimle ben henüz küçükken kendisine MS teşhisi konulmuştu. Çocuk olsam da bazı günler yataktan kalkarken ne kadar zorlandığını biliyordum. Ama her sabah babamı o gülümseyişiyle görüyordum. Barack da faturalarını ödemek için boğuşan annesi ve onlara yardım eden büyükannesi ile dedesi tarafından büyütüldü.”

SİZİ BARACK ANLAR

ABD’de yaşanan ekonomik sarsıntı nedeniyle zor durumda olan insanları, yaşadığı zor hayat nedeniyle en iyi kocasının anlayacağını söyleyen Michelle Obama, “Biz gençtik, âşıktık ve borç içindeydik. O yüzden Barack için ülkedeki meseleler siyasi değil, kişisel” dedi. Öncelikli görevinin halen başannelik (başkomutan gibi) olduğunu söyleyen Michelle Obama, Beyaz Saray yıllarının kocasını değiştiremediğini söyleyip “Barack Obama, hâlâ benim yıllar önce âşık olduğum adam. Hatta kocamı dört yıl öncesinden daha çok seviyorum. 23 yıl önce ilk tanıştığımız gündekinden de çok seviyorum” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?