Aşk mektuplarını bile okudular

İngiliz polisinin telekulak soruşturması kapsamında yaptığı baskında üst düzey beş çalışanı gözaltına alınan The Sun Gazetesi’nin Eş Genel Yayın Editörü Kavanagh: “İngiltere’nin en büyük polis operasyonuna maruz kaldık. 30 gazeteci yataklarından sürüklenerek götürüldü. Aşk mektuplarımız bile okundu. Bataklık değiliz.”

Polisin şafak baskınına The Sun tepkisi

AVUSTRALYALI medya imparatoru Rupert Murdoch’a ait News Corporation’a bağlı İngiltere’nin 168 yıllık pazar gazetesi News of the World, yüzlerce kişinin telefon ve e-postalarını rüşvet verdiği polis memurlarına dinlettirdiği ortaya çıkınca temmuzda sahibi tarafından kapatılmıştı. Polisin elde ettiği yeni delillerle operasyon, Murdoch’a ait The Sun Gazetesi’nin üst düzey beş çalışanının hafta sonunda tutuklanmasıyla genişletilmişti. Rakip gazeteler Daily Telegraph ve Daily Mail dün ender görülen bir tavırla polisi eleştirip The Sun’a arka çıktılar. The Sun Eş Genel Yayın Yönetmeni Trevor Kavanagh ise dün gazetesinde özetle şunları yazdı: “The Sun kurutulması gereken bir bataklık değildir. News International’ın diğer büyük gazeteleri Times ve Sunday Times da öyle… Gazetecilerimiz sanki bir suç örgütünün üyeleriymiş gibi muamele görüyor.

Bir telefonla karakola çağrılabilecek 30 gazeteci gereksizce yataklarından sürüklenerek gözaltına alındı. 20’ye varan polis memuru evlerinde döşemeleri söküp aşk mektuplarını bile okurken karıları ve çocukları küçük düşürüldü. Kimse resmen suçlanmış değil.

Bu durumda İngiltere’nin uluslararası basın özgürlüğü liginde Polonya, Estonya ve Slovakya gibi eski Sovyet ülkelerinin bile gerisinde, 28’nci olması şaşırtıcı mı? O halde polis böyle aşırıya giderken şunu sorma hakkımız var: Polise kim polislik yapıyor? Siyasetçilerin yönettiği bu polis operasyonu, özgür basını zedeliyor.”

Haber kaynağına ısmarladığımız içki bile soruluyor

“Haber atlatmak” uğruna etik dışı yöntemler kullandığı öne sürülen The Sun, “bütün gazetelerin haber için para ödediğini” savunuyor. Telegraph’a konuşan bir Sun çalışanı, gazete sahibi Murdoch’ın kendilerine kapatılmama sözü verdiğini belirtse de öfkenin büyük olduğunu vurguladı: “Muhabirlerin haber kaynaklarına içki veya yemek ısmarlaması bile sorgulanıyor. Baskınlarda 7-8 sene önceki iddialarla ilgili delil bulmak için çocuklarının iç çamaşırı çekmeceleri açılanlar var. Bunlar Mugabe’nin Zimbabve’sini hatırlatan olaylar…”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?