ATA-DC 33. Amerikalı Öğretmenler Seminerini Başarıyla Tamamladı

ATA-DC 33 Amerikali Ogretmenler Semineri

Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) tarafından düzenlenen Öğretmenler Semineri’nin 33.sü 23 Şubat Cumartesi günü Türk Büyükelçiliğinde gerçekleşti.

Amacı Amerikalı öğretmenleri, Türkiye, Türk kültürü ve tarihi hakkında bilgilendirmek olan seminere Maryland, Virginia, ve DC eyaletlerinden 60 tane öğretmen katıldı.

ATA-DC 33. Amerikali Ogretmenler Semineri (2)

ATA-DC Başkanı Demet Cabbar’ın hoşgeldiniz konuşmasıyla açılan seminer, Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Burcu Erdoğdu’nun Türk Dış Politikası üzerine yaptığı sunum ile devam etti.

ATA-DC 33. Amerikali Ogretmenler Semineri

Georgetown Üniversitesinde tarih doktorasına devam eden Onur İşçi’nin Türk ve Osmanlı tarihi hakkında yaptığı “İmparatorlukların Yolağzı” isimli sunumdan sonra Georgetown Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Dr. Sinan CiddiTürkiye Cumhuriyeti, Kemalizm, Laiklik ve Milliyetçilik” isimli bir konuşma yaparak Türkiye Cumhuriyeti tarihini ve kuruluş prensiplerini anlattı.

ATA-DC 33. Amerikali Ogretmenler Semineri (6)

Öğlen öğretmenler lezzetli Türk yemeklerini ve tatlıları yerken aynı zamanda Sevtap Eyyubi’nin uygulamalı olarak gösteridiği Ebru sanatı hakkında bilgi aldılar.

ATA-DC 33. Amerikali Ogretmenler Semineri (4)

Öğleden sonra sunumları ise ATA-DC eski başkanı Pelin Aylangan’ın Türk Çayı, ve Textil Müzesi Kuratörü Ms. Sumru Krody’nin Sultanların Bahçesi isimli tekstil sergisi hakkında verdiği sunumlarla devam etti.

Geçen seneki çekilişi kazanarak ATA-DC tarafından Türkiye gönderilen öğretmen Kate Shaver’in Türkiye’nin 7 Harikası isimli sunumundan sonra bu senenin katılımcıları arasında çekiliş yapıldı ve 2 şanslı öğretmen Türkiye’ye gitme hakkı kazandı.

ATA-DC 33. Amerikali Ogretmenler Semineri (5)

Seminer sırasında ikram edilen Türk Çayı ve lokumunun tadına doyamayan öğretmenler semineri Tekstil Müzesindeki Sultan’ın Bahçesi isimli özel sergiyi ziyaret ederek tamamladılar.

ATA-DC 33. Amerikali Ogretmenler Semineri (7)

Öğretmenler Seminer’ini yıllardır organize eden ATA-DC Yönetim Kurulu üyesi Feriha İstarBu programı organize etmemizin amacı, geleceğin liderleri olan çocukları yetiştiren Amerikalı öğretmenlerin ülkemiz ve kültürümüz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamak. 33 yılda ATA-DC binlerce öğretmene Türkiye’yi ve kültürümüzü tanıttı, bu sayede bölgemizdeki okullarda Türkiye’ye ve Türklere karşı tutumun son derece olumlu yönde geliştiğini gözlemliyoruz” dedi.

ATA-DC, desteğinden dolayı Türk Büyükelçiliğine, Tekstil Müzesine, tüm konuşmacılara, ve organizasyona emeği geçen Gamze işçi, Müge Oruç, Sevgi Doğan, Yağmur Coşar ve Patsy Jones ’a teşekkür etti.

Alaturka Online / Washington D.C.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?