Ata protokolü

Türk ulusu büyük evladı, Kıbrıs davasının efsane ismi, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a son görevini yerine getirmek üzere, naaşının ziyarete açıldığı Lefkoşa’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na akın etti.

Denktaş ailesi, KKTC devlet erkânı ve askerler, Türkiye ve KKTC bayraklarına sarılı Denktaş’ın naaşı başında 24 saat ihtiram nöbeti tuttu. Uygulanan protokol, ‘Ata protokolü’ diye adlandırıldı. Tören şöyle gelişti:

Ağlatan dua: Davası davamız

İlk törende din adamlarının duası, KKTC devlet erkânı ve Kıbrıslı Türklerinin gözlerini yaşarttı. Din adamları, koro halinde, “Davasını davamız, mücadelesini mücadelemiz, ideallerini ideallerimiz eyle ya Rabbi” diye dua ettiler. Denktaş’ın naaşı top arabası içinde kent içinde ilerlerken yol kıyısına dizilen Kıbrıslı Türkler, liderlerine el salladı, tezahüratlarda bulundu. Binlerce Kıbrıslı Türk ise korteji Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapısında karşıladı. Türkiye’den yetkililerin de katıldığı askeri törende önce Meclis Başkanı, ardından KKTC Cumhurbaşkanı, Denktaş’ın hayatı ve mücadelesini özetleyen konuşma yaptı. Ardından naaş Cumhurbaşkanlığı binası girişine katafalka konularak halkın ziyaretine açıldı.
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NDAKİ TÖRENDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

TMT anıtı özellikle seçildi

Denktaş’ın en yakın dava arkadaşı Kıbrıs Türklerinin ilk lideri Dr. Fazıl Küçük’ün yeğeni Başbakan İrsen Küçük, mezar yeri olarak Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nın özellikle seçildiğini belirterek, “Denktaş, TMT’nin kurucuları arasında. Cumhuriyeti ve devleti de kurdu. Bu parkın adı Cumhuriyet, TMT anıtı da burada. Denktaş’ın bütünleşeceği bir yer” dedi. Denktaş bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başlayacak devlet töreninin ardından Selimiye Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra TMT anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verilecek. KKTC hükümeti, açılacak bir yarışmanın ardından anıt mezar yapımına başlayacak.

KKTC’de faaliyet gösteren 26 kumarhane, Denktaş’a saygı ve yas çerçevesinde kapanma kararı aldı. Eğlence yerlerinden, yas ilan edilen cumartesi gününden bu yana tüm etkinlikler iptal edildi.

Serdar oğlum baban geçiyor beni kaldır

CUMA günü vefat eden 88 yaşındaki Kıbrıs kahramanı Rauf Denktaş’ın Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki naaşı dün top arabasıyla ve askeri kortejle alındı. Denktaş’ın tabutu önce hastane önünde bir katafalka konuldu. Hastane önündeki törende tekerlekli sandalyede oturan Aydın Denktaş, eşinin cenazesi geçerken, Serdar Denktaş’a dönerek, “Serdar oğlum… Baban geçiyor. Beni ayağa kaldır” dedi. Oğlunun yardımıyla ayağa kalkan ve desteği ile ayakta durabilen Aydın Denktaş, “Kocam nur içinde yat” diye el salladı. Kızı Değer Denktaş ise “Babam babam” sözleriyle gözyaşlarını tutamadı.

Ebedi önderim;Müsterih ol Türkiye’den devletimden vazgeçmem

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törende, tabutu içindeki Denktaş’a seslenerek, KKTC devleti ile Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmeme yemini etti. Eroğlu, duygu yüklü konuşmasında, “Kurucu Cumhurbaşkanımız, ebedi önderimiz; Sen müsterih ol… Kimse beni ve halkımızı devlet olgusundan asla geriletmeyecektir. Hiçbir baskı, hiçbir vaat beni, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını savunmaktan alıkoymayacaktır” dedi. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?