Atatürk Batman, Erdoğan Joker!

Atatürk Batman, Erdoğan Joker. Bahadır Baruter  “Ata yok, Tayyip yalan” isimli çalışmasında Atatürk’ü Batman, Erdoğan’ı Joker yaptı!

Atatürk Batman, Erdoğan Joker!

“Allah yok din yalan” karikatürü davalık olan ve bir yıl hapis cezası istenen Bahadır Baruter “Ata yok, Tayyip yalan” isimli çalışmasında Atatürk’ü Batman, Erdoğan’ı Joker yaptı!

Karikatürist Bahadır Baruter, yine çok tartışılacak bir Erdoğan karikatürüne imza attı. Sanatçı, ünlü çizgi roman Batman’dan esinlenerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk resminin önünde bulunduğu fotoğrafın üzerinde oynadı.

Atatürk’ü Batman’a benzeten Baruter, Başbakan Erdoğan’ı da kötü karakteriyle ünlü Joker kılığına soktu.

Bahadır Baruter Kimdir?

1963 Ankara doğumlu. Sırasıyla Küçük Münevver Çocuk Yuvası’nda bir, Nilüfer Hatun İlkokulu’nda beş, İstanbul Erkek Lisesi’nde sekiz ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünde 14 yıl eğitim gördü.

Karikatür çizmeye 27’sinde başladı. “PİŞMİŞ KELLE” de üç ay, “LİMON” da bir yıl ve “AVNİ”de altı ay çalıştıktan sonra LEMAN‘ın kurulmasıyla birlikte bu dergide yaklaşık 12 yıl süresince, Fatih Solmaz ile birlikte hazırladıkları “Lombak” adlı karikatür sayfasını çizdi. 1996’da Selçuk Erdem’le birlikte “LEMANYAK”ı çıkardı ve ilk bir yılı Selçuk Erdem ile birlikte olmak üzere yaklaşık beş yıl bu derginin bilfiil editörlüğünü yaptı.

1997’de KOMİK ŞEYLER YAYINCILIK’ı kurdu. 2001’de 11 arkadaşıylaLEMANYAK‘ tan ayrılarak LOMBAK dergisini kurdu; hemen ardından Bülent Üstün ile birlikte LOMBAK‘ın eki olarak KEMİK’i çıkarttı. 2002’de Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem ile birlikte PENGUEN‘i kurdu. 2003’de Fatih Solmaz ile birlikte KEMİK‘i, LOMBAK‘tan ayırarak müstakil formatta yayınlamaya başladı. Halen PENGUEN’de çizerlik ve editörlük görevlerini sürdürüyor. Yazar Mine Söğüt ile evli.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?