Atatürk hayranı aday rakiplerine fark attı

ABD Başkanı Barack Obama’ya karşı yarışacak Cumhuriyetçi aday adaylarından, Atatürk’e hayranlığıyla tanınan Newt Gingrich, Güney Carolina’daki seçimlerden birinci çıktı.

Yaklaşık 600 bin seçmenin oy kullandığı oylamada, rakibi Mitt Romney’i açık ara farkla geride bırakan Newt Gingrich, oyların yüzde 40’ını topladı. Romney’nin oy oranı ise yüzde 28’de kaldı.

Seçimde, eski senatör Santorum yüzde17, Temsilciler Meclisi Teksas üyesi Ron Paul iseyüzde 13 oranında oy aldı.

Temsilciler Meclisi eski BaşkanıGingrich, yaptığı zafer konuşmasında Romney’i hedef alarak, “Adaylardan birinin sahip olduğu kadar paramız yok. Burada, Güney Carolina’da, doğrufikirlerle güçlenen kişilerin büyük paralarıalt ettiğini kanıtladık” dedi.

Bu galibiyet, Gingrich’in, uzun süredir yarışı önde götüren Mitt Romney karşısında şansını artırmasını sağladı. Gingrich’in zaferi ayrıca,Mormon tarikatına mensup çok zengin bir işadamı olan Romney’nin, Cumhuriyetçi seçmenleri “gerçek bir muhafazakar” olduğuna ikna etmeyi başaramadığı şeklinde yorumlandı.

Newt Gingrich, geçmişte verdiği demeçlerinde Atatürk hayranı olduğunu, onu kendisine örnek aldığını ifade etmişti.

ABD’de başkanlık seçimi 6 Kasım 2012’de yapılacak. Cumhuriyetçi aday adaylarından kazanan isim, seçimde şimdiki Başkan Barack Obama ile yarışacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?