Ataturk Mirasina Amerikalilar YerlesiyorAtatürk’ün Mirasına Amerika’lılar Yerleşiyor. TOKİ’nin ABD’ye büyükelçilik binası yapılması için sattığı arsada gece gündüz çalışma yapılıyor.

Atatürk’ün Mirasına Amerika’lılar Yerleşiyor

Saldırı tehditleri karşısında vize işlemlerini bir müddet durduran ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, yeni binasına geçmeye hazırlanıyor.

Çukurambar semtinde yapımına başlanan yeni ABD Büyükelçiliği binası için hummalı bir çalışma yürütülüyor. 2019 yılında bitirilmesi planlanan bina için günün 24 saati gece gündüz çalışma yapılıyor. ABD, Ankara Çukurambar’daki 37 bin metrekarelik arsa için 88 milyon dolar ödemişti.

TARTIŞMALI ARAZİ

Yeni Büyükelçilik kompleksinde Amerikan deniz piyadeleri için de ayrı bir bölüm olacak ve güvenlik deniz piyadeleri tarafından sağlanacak.

Ancak bu arsanın da bulunduğu parsel, 24 Mayıs 1983 günü Danışma Meclisi’nde benimsenen “Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinden 186 bin 441 metrekarelik kısmın satılması hakkında kanun” ile AOÇ’den koparılmıştı.

Arazi daha sonra Milli Savunma Bakanlığı, Gazi Üniversitesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verildi.

Gazi Üniversitesi 2014’te kendi payını TOKİ’ye devretmişti.

Ancak bu devir için Gazi Üniversitesi’ne verilmesi gereken parayı, bir inşaat şirketi ödedi.

TOKİ de arsayı ABD misyonuna büyükelçilik binası yapılması için 11 Nisan 2014’te 88 milyon dolara sattı. 3 yıl sonra da inşaat başladı. (Yavuz Alatan / Sözcü)

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?