ATCOM, Karadeniz Ticaret Odalarıyla 7 Anlaşma imzaladı

ATCOM Karadeniz Ticaret Odasi Anlasma

ATCOM’da Karadeniz Rüzgarı:  Karadeniz Ticaret Odalarıyla 7 Anlaşma

Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM) 54 kişiden oluşan Karadeniz Odalar Birliği Heyetini 12 Aralık 2012 Çarşamba günü Cherry Hill, New Jersey’deki Genel Merkezinde ağırladı. Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın başkanlık yaptığı heyeti ATCOM Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık, Başkan Yardımcıları ve Sektör Başkanları karşıladı.

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 21

Ziyarete ayrıca Türkiye Washington Büyükelçiliği Soyal ve Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Yaşar Çolak, New York Başkonsolosluğu Sosyal ve Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Duman da eşlik ettiler. Gecenin sürpriz katılımcısı ise ATCOM kurucu heyetinde vazife almış ve ATCOM Kültür Danışmanı Emekli TRT sanatçısı Necla Akben hanımefendi ve eşi Halim Akben beyefendiydi.

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 1

 

Washington’daki IMF, Dünya Bankası, Amerikan Ticaret Odası, FDA ve elçilik ziyaretlerini tamamlayarak ATCOM’a misafir olan Karadeniz Ticaret Heyetine ATCOM sektör başkanları tarafından Amerika ile ticaret fırsatları ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında geniş bir brifing verildi.

 

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 2

 

Heyete bir hoşgeldin konuşması yapan ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık “Karadeniz’den irili ufaklı ticaret odalarının Amerika’ya gelip iş fırsatlarını araştırmaları büyük bir olay. Bu Türkiye’nin yeni yüzünü ve geldiği aşamayı gösteriyor. Karadeniz eğer Amerika’ya açılmayı kafasına koymuşsa, bu iş mutlaka olur. Sizlere rehberlik yönünde, elimizden gelen tüm desteği vermeye arkadaşlar olarak hazırız. Türkiye’nin 2023 hedefi içerideki ve dışarıdaki Türklerin işbirliği yapmasından geçiyor. Çin’in ve Hindistan’ın bu alandaki tecrübeleri bize ışık tutmalı” dedi.

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 3

 

ATCOM Sektrörlerden Sorumlu Başkanı Behram Yıldız’ın yönettiği bilgilendirme toplantısında Teknoloji Sektörü Eşbaşkanı Erhan Çevikel, Hukuk Komitesi Eski Başkanı ve ATCOM Üyesi Avukat Güvenç Kulen, ATCOM Sağlık Sektörü Başkanı Dr. Ahmet Güler, ATCOM Muhasebe Komitesi Başkanı Serhat Akbal ve ATCOM İdari Başkanı ve Gıda Sektörü Eşbaşkanı Ramazan Küçük kendi alanlarında katılımcılara brifing verdiler ve bu sektörlerde faailiyet gösterirken dikkat edilmesi gereken hususları, mevcut olan fırsatları paylaştılar.

 

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 4

 

Heyet Başkanı Trabzon Valisi Recep Kızılcık da “ATCOM’a gösterdiği sıcak ev sahipliğinden ve sektör başkanlarının verdiği doyurucu bilgilerden dolayı teşkekur etti” ve” Karadeniz’in Amerika ile ticari ve ekonomik ilişkilerinde ATCOM gibi önemli bir ortağa ihtiyacı olduğunu” dile getirdi.

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 5

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Oadaşı Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacihasanoğlu da “Amerika bize önceden çok uzak gelirdi. Ancak sizler gibi Türk dostları ile karşılaşınca bu uzaklık önemini yitiriyor. Bizler Trabzon ve çevresindeki ticaret odaları olarak Türkiye’nin Amerika’ya açılma girişimine iştirak etmek istiyor ve bu konuda ATCOM’un tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Bu konuda her türlü tavsiyenize ve işbirliğine açığız” dedi.

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 6

 

Karadeniz Ticaret Heyeti daha sonra ziyaretlerine devam etmek üzere New York bölgesine geçti. Heyet ATCOM’un Amerika’daki yapılanması ve şimdiye kadar Türkiye’den 300’u aşkın işadamına yol göstermesi tecrübesini değerlendirerek ATCOM’la işbirliği yapma isteklerini ATCOM yönetimine ilettiler.

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 7

 

14 Aralık 2012 Cuma akşamı Hasbrouk, New Jersey şehrindeki Hilton Otelinde Karadeniz Ticaret Odaları ve ATCOM arasında Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın şahitliğinde tam 7 işbirliği anlaşması imzalandı.

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 8

 

ATCOM ile işbirliği anlaşması imzalayan Karadeniz ticaret odaları ve kurumları şöyledir:

1. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) / Başkan Mustafa Suat Hacihasanoğlu
2. Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) / Başkan Kurtul Özel
3. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) / Başkan Şükrü Güngör
4. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (6 Vilayet) / Genel Sekreter Çetin Oktay Kaldırım
5. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası / Başkan Engin Koyuncu
6. Pazar Ticaret ve Sanayi Odası / Başkan Neşet Çakır
7. Ardesen Ticare ve Sanayi Odası / Başkan Recep Eksilmez

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 9

 

ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık, bu anlaşmaların ATCOM’un Amerika’da Türkiye adına yaptığı hizmetlerde önemli bir sevk unsuru olacağını ve ATCOM’un ortaklarına daha iyi hizmet sunmak için yeniden yapılandığını ve bu konuda ekip olarak hazır olduklarını bildirdi.

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 10

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 11

 

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 20

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 19

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 18

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 17

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 16

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 15

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 14

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 13

Atcom Karadeniz Ticaret Odalari Amerika Antlasma 12

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?