Atlas Robot Çok Beğenildi Ama Yapılan Zulüm Tepki Çekti

Teknoloji devi Google’un yeni nesil robotu Atlas büyük beğeni topladı fakat yapılan testlerdeki zulüm tepki çekti. İşte Atlas Robot videosu.

Teknoloji devi Google’ın robotlar üzerine çalışan firması, yeni nesil Atlas isimli robotunu tanıttı.

Google’ın 2013’te satın aldığı Atlas robot özgürlüğüne kavuştu. Atlas robotun savunma sanayii gibi birçok noktada çalışabileceği söyleniyor.

Google’ın 2013’te satın aldığı Boston Dynamics şirketi tarafından geliştirilen 1,75 santimetre boyunda ve 81 kilogram ağırlığındaki Atlas robotu özgürlüğüne kavuştu.

Atlas robot işinizi elinizden alabilir

Amerikan teknoloji devi Google’ın 2013’te satın aldığı Boston Dynamics şirketi tarafından geliştirilen 1,75 santimetre boyunda ve 81 kilogram ağırlığındaki Atlas robotu ile bilim kurgu gerçeğe dönüştü.

İŞÇİ GİBİ YÜKLERİ DİZEBİLİYOR

Boston Dynamics, insana en yakın olduğu belirtilen robota ait video görüntülerini yayınladı. Bağlantı kablolarından arınmış ve özgür bir şekilde iki ayağı üzerinde yürüyen Atlas, kapıları açabiliyor ve zorlu doğa koşullarında dengesini koruyarak ilerleyebiliyor. 4,5 kilogram yük taşıyabilen robot, bir işçi gibi bu yükleri raflara dizebiliyor.

HER TÜRLÜ ŞARTTA AYAKTA KALIYOR

Hatta robot, dışarıdan yapılan sert müdahalelere rağmen dengesini koruyabiliyor. Sert cisimlerle kendisine vurulup yere düşürülse bile azimle yeniden kalkıyor ve işine kaldığı yerden devam edebiliyor.

SENSÖRLERLE DENGESİ KORUYOR

Elektrikle çalışan ve hidrolik güçle hareket eden 81 kilogram ağırlığındaki Atlas, alüminyum, çelik ve titanyumdan yapıldı. Bacaklarındaki ve vücudundaki ileri teknoloji ürünü sensörlerle dengesini koruyabiliyor.

Kafasındaki stereo sensörlerle engellerden kaçabiliyor, araziyi inceleyebiliyor ve yönünü tayin edebiliyor.

Bir çalışan tarafından çeşitli şekillerde zorlanan robotun tanıtım videosu ise ilginçtir sosyal medyada tartışma yarattı.

Bir çok kişi şirkete e-posta yoluyla ulaşarak, robota kötü davranıldığı gerekçesiyle, protesto etti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?