Avrupa’nın en uzunu Eyfel’den 2 metre kısa

Fransız yetkililer, 327 metreyle Avrupa’nın en yüksek gökdelenleri olacağı bildirilen iki binaya plan izni verdi. Hermitage Plaza adı verilen proje Eyfel Kulesi’nden 2 metre kısa olacak.

PARİS’te yapılması planlanan Hermitage Plaza adlı Fransız projesinin tasarımını, ünlü İngiliz mimarlık şirketi Foster&Partners yaptı. 4 yılda tamamlanacak 93’er katlı ikiz gökdelenler, Paris’in silüetini değiştirecek. Başkentin kalbindeki La Defense bölgesinde, Seine Nehri kıyısında yapılacak kulelerde ofisler, lüks rezidanslar, bir alışveriş merkezi ve otel yer alacak.

Hakimiyet bir süre Londra’da

Daily Mail’in haberine göre Hermitage Plaza tamamlanana kadar, Avrupa’nın en yüksek binası unvanını mayıstan itibaren, yine mimar Norman Foster’ın şirketi tarafından tasarlanan Londra’daki Shard gökdeleni alacak. 450 milyon sterlin (1.2 milyar TL) maliyetiyle Avrupa’nın gelmiş geçmiş en pahalı binası da olan 309 metrelik Shard’ın yapımına 2009’da başlanmıştı.

Levent’teki İstanbul Sapphire, şu anda 261 metre anten yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek binası olarak biliniyor. Bu yılın başında inşaatına başlanan Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi’nin Ataşehir’de inşa edeceği 250 metrelik Metropol İstanbul’un ise anten yüksekliği de eklenince İstanbul Sapphire’i geçmesi bekleniyor.

Seine Nehri kıyısına inşa edilecek gökdelenlerin manzarası Eyfel Kulesi olacak. La Defense bölgesindeki ikiz kuleler 4 yılda tamamlanacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?