Avrupa’nın kara koyunu

Yaşadığı mali kriz nedeniyle Avrupa Birliği içinde sorun kaynağı olan Yunanistan, İran’ın enerji sektörünü hedef alan yaptırım kararlarıyla ilgili de pürüz çıkardı.

AB dışişleri bakanları, Brüksel’de gerçekleştirdikleri toplantıda Suriye’nin enerji sektörüne yönelik ağır yaptırım getirilmesini kabul ederken, İran’a petrol ambargosu uygulanması üzerinde uzlaşamadı.

Tahran’a ambargo koyulmasınıisteyen İngiltere, Almanya ve Hollanda’nın başını çektiği ülkelerin teklifi, İran’dan piyasa fiyatının altında ham petrol ithal eden başta Yunanistan veKıbrıs Rum kesimi olmak üzere bazı Akdeniz ülkelerinin itirazına takıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, “Yunanistan bazı endişelerini dile getirdi. Atina’nın kaygılarını dikkate almak zorundaydık” ifadesini kullandı.

KARA LİSTEYE 180 İLAVE

AB dışişleri bakanları buna karşın, Tahran’ın nükleer programında rol üstlenen İranlı 37 yetkili ile 143 şirket ve kuruluşu yaptırımlar listesine dahil etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UEAK) İran’ı nükleer silah için deney yapmakla suçlayan raporunun ardından AB, bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasınıgündemine almıştı.

AB bakanlarının, İran’ın enerji sektörünü hedef alan yaptırımların yürürlüğe sokulması konusunu değerlendirmeyi sürdüreceği ve Ocak ayındaki toplantıdan önce bu konuda bir karar alacağı belirtildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?