Ay’a götüren motorları çıkaracak

İnternet kitapçılığından milyarder olan Amazon.com sitesinin kurucusu Jeff Bezos, Ay’a ayak basan ilk astronotları taşıyan Apollo 11’in Atlas Okyanusu’na düşen motorlarını yüzeye çıkarmayı planlıyor.

ÜNLÜ film yönetmeni James Cameron’un yeryüzünde okyanusun en derin olduğu yer olan Mariana Çukuru’na yaptığı keşif dalışından sonra bir milyarder daha macera peşinde. ABD’nin internette hizmet veren en büyük satış şirketlerinden Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, Apollo 11’e ait beş F-1 tipi motoru gelişkin sualtı radarıyla Atlas Okyanusu’nun 4 bin 300 metre derinliğinde bulduklarını ve yüzeye çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Bezos, F-1 motorunu, “32 milyon beygir gücünde ve saniyede 2 bin720 kilogram sıvı oksijen ve gazyağı yakan bir modern çağ harikası” diye tanımladı.

40 yıldır okyanusun dibinde

Astronotlar Ay’a ayak bastığında 5 yaşında olduğunu ve o günden bu yana uzaya gitmenin hayalini kurduğunu söyleyen Bezos, “Büyük bir hızla okyanusa düşen ve 40 yıldan uzun bir süre tuzlu suda kalan motorların ne durumda olduğunu henüz bilmiyoruz” dedi. Bezos, F-1 motorlarının yeri hakkında ise hiçbir bilgi vermiyor.

Astronotları uzaya taşımıştı

Apollo 11, 1969’da ilk kez Ay’a astronot indirmişti. Söz konusu F-1 motorları Apollo’nun Ay’a iniş yapan kısmını Dünya atmosferinin dışına Ay’a doğru taşıyan dev Satürn V roketinde kullanılmıştı. Motorlar uçuşun ikinci aşamasını tamamlayacak olan kısımdan ayrılıp Atlas Okyanusu’na düşmeden önce yalnızca birkaç dakikalık bir işlev görmüşlerdi.

NASA’dan izin istiyor

Amazon’un patronu Jeff Bezos, roketlerin hukuki sahibi olan NASA’dan sergilemek için izin isteyecek.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?