Ayalon: Türkiye, bölgede tarih yazıyor

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, New York’ta Türk toplum liderleri ile biraraya geldi. İsrail’in New York Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen toplantıya, Azerbaycan Derneği Başkanı Tomris Azeri ile toplum liderlerinden Ali Çınar ve İbrahim Kurtuluş katıldı.

Razi CANİKLİGİL  / HÜRRİYET-NEW YORK


(Soldan sağa) Ali Çınar,Tomris Azeri, Daniel Ayalon, İbrahim Kurtuluş,
İsrail’in New York konsolos yardımcısı Benjamin Krasna

Türk Grubu ile görüşmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Ayalon,Türk-İsrail ilişkilerinin çok eski zamana dayandığını belirtti.

Türkiye’nin bölgede bir tarih yazdığını belirten Ayalon, Türkiye ile stratejik ortaklık konusunda herhangi bir sorunlarının olmadığını söyledi. Türk diasporasının, Amerika’daki Musevi cemiyetler ile olan yakın ilişkisinin çok değerli olduğunu, eğitim ve kültürel alanlarda ortak çalışmalar yapılmasını istedi.

Toplantıdan bir gün önce New York’taki diğer etnik gruplar ile de görüşen Ayalon,Türk grubu ile ayrı olarak bir saat görüşmesinin önemini vurrgulayan Türk heyetinden İbrahim Kurtuluş, Türk-İsrail toplumunun 500 yılı aşkın bir kardeşliği olduğunu, Türkiye’nin İspanya’dan kaçan yüzbinlerce Yahudiye kucak açtığını hatırlattı. İbrahim Kurtuluş, İsrail’e gittiği dönemde, Türk olmasından dolayı yapılan misafirperverliği unutamayacağını, yeni neslin, İsrail’e nefret ile değil yüzyıllarca yılın sonunda gelişmiş ortak dost olduğunu aşıladığı söyledi.

Amerika Azerbaycan Derneği Başkanı Tomris Azeri’de Azerbaycan ile İsrail arasındaki ilişkilerinin en üst seviye başarılı ile gittiğini belirterek, Bakan Yardımcısı Ayalon’nun kendisini İsrail’e davet ettiğini söyledi. Ali Çınar ise, Yahudi kuruluşları ile ortak etkinlikler yaptıklarını hatırlatarak, bu çalışmaların devam edeceğini belirtti ve Bakan Yardımcısına “ Türk Sephardikleri” dergisi hediye etti.

NEW YORK VEYA WASHINGTON’DA KONFERANS SÖZÜ

Bu yıl sonuna kadar New York veya New Jersey’de Türk-İsrail ortaklı büyük bir konferansın yapılmasını isteyen Ayalon, bunun gerçekleşmesi için hertürlü destek sözü verdi.

Amerika’daki Türk ve Musevi kuruluşlarının biraraya gelerek, derhal hazırlıklara başlamalarını isteyen Ayalon, “bu tür programlar ilişkilerimizi dahada güçlendirecek” dedi.

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?