Ayhan Şahin, Arif Mardin yolunda

ayhan sahin

New York’ta yaşayan Türk yapımcı ve besteci Ayhan Şahin, Arif Mardin yolunda ilerliyor

New York’ta sahibi olduğu Young Pals müzik şirketi ile 18. albümü çıkaran yapımcı ve besteci Ayhan Şahin,müzik yapımcılığı konusunda 2006 yılında New York’tahayatını kaybeden dünyaca ünlü yapımcı Arif Mardin’i örnek alıyor.

ÖDTÜ İnşaat Bölümünde öğrenciyken başladığı sanat kariyerine New York’ta devam eden Şahin, müzikal yazımı ve bestelerinin yanı sıra yapımcılıkta da başarılı bir kariyere sahip.

Şahin, genç yeteneklerden Erica Jacob ile hazırladıkları “Extraordinary Woman” albümü için New York’ta tanıtım partisi düzenledi. Burada bestelerinin tamamı Ayhan Şahin’e ait olan albümündeki parçalardan bazılarını seslendiren Jacob, sanat çevrelerinin büyük beğenisini kazandı.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erica ile 3 yıldır bu albüm için çalıştıklarını belirterek, toplam 20 şarkı yaptıklarını, bunun 10’unu “Extraordinary Woman” ismini verdikleri albüme aldıklarını söyledi. Albümün ardından New York’ta çeşitli mekanlarda konser vereceklerini anlatan Şahin, albümü eline aldığında gurur duyacağı bir iş başardığına inandığını dile getirdi.

Young Pals müzik şirketi markası altında 18. albüme imza attığını kaydeden Şahin, “Daha önceki şirketleri de katınca 20’in üzerinde albüm yaptım burada. Müzikteki amacım mutlu olabilmek, yaptığım müzikten zevk alabilmek. Genç sanatçıların gelişmesini seyretmekten hoşlanıyorum” dedi.

New York’ta çalışmanın kendisine çok yetenekli sanatçılarla karşılaşma ve onlarla çalışma fırsatı sunduğunu dile getiren Şahin, “Çalıştığımız yeteneklerden dolayı insan şımarıyor. Ve hep o seviyede yetenek arıyorsunuz. Mesela Erica çok şımarttı beni. Çünkü önüne hangi parçayı koysam söyleyebiliyor. O yüzden New York’ta çalışmak çok mutlu ediyor beni” diye konuştu.

“Arif Mardin’i örnek alıyorum”

Türk sanatçılarla da zaman zaman ortak projelerde yer aldıklarını ifade eden Şahin, daha önce Sertap Erener ve Sezen Aksu ile çalıştıklarını, halen Emre Yılmaz’la çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

ABD’de bir Türk sanatçı ve yapımcı olarak Türkiye’yi de temsil ettiğini vurgulayan Şahin, “Kendime prodüktör olarak örnek aldığımı kişi tabiki Arif Mardin. Onun başarılarını, Amerika’daki yaptığı albümler ve çalışmaları örnek alıyorum. Prodüktör olarak Arif Mardin gibi biri olabilmek istiyorum, Onun yaptığı gibi prodüksiyonlara imza atabilmek istiyorum. Şarkı yazarı olarak örnek aldığım kişilerse Abba grubunun üyeleri Benny ve Björn. Onlar kadar güzel şarkı yazabilmek istiyorum.

Jacob ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayhan Şahin’in projesinde yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Onunla çalışmak olağanüstü. Kendisi çok cömert. Kendine özgü bir tarzı var. Benim tarzıma da saygı gösteriyor. Birlikte güzel bir albüme imza attığımıza inanıyorum” dedi.

Ayhan Şahin’le yaklaşık 10 yıl önce bir etkinlikte karşılaştıklarını belirten Jacob, beste yapmayı da çok sevdiğini ama şarkı söylemenin kendine mutluluk verdiğini söyledi. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?