Bachmann pes etti, Perry ‘devam’ dedi

ABD’de 2012 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından Minnesota milletvekili Michelle Bachmann, yarıştan çekildiğini açıkladı. Teksas Valisi Rick Perry ise “yarışa devam” dedi.

Bachmann, Iowa eyaletinin başkenti Des Moines’de düzenlediği basın toplantısında, “Kenara çekilmeye karar verdim. Başkanlık yarışına devam etmeyeceğim” dedi.

Kalan adaylardan herhangi birine destek verip vermeyeceğine dair bir açıklamada bulunmayan Bachmann, seçmenlere, 2012 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den yarışacak adayın arkasında birleşmeleri çağrısında bulundu.

“PİŞMAN DEĞİLİM”

Açıklamasında, “bir pişmanlığının” olmadığını ifade eden Bachmann, kampanyası süresince vurguladığı ilkeler için mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Bachmann, Cumhuriyetçi Parti’nin dün Iowa’daki ilk ön seçiminde sadece yüzde 5 oy toplayarak, seçime katılan adaylar arasındaki sıralamada son sırada yer almıştı.

Bachmann, Iowa’da birkaç ay önce düzenlenen ankette yüksek bir oran yakalamış, ancak daha sonra derin bir düşüşe geçmişti.

PERRY CANLANDI

Teksas Valisi Perry ise yarıştan çekilmediğini açıkladı.

Dünkü Iowa seçimlerinde beşinci sırada kalmasının ardından, morali bozuk şekilde kameraların karşısına çıkan Perry, Teksas’a dönerek kampanyasını yeniden değerlendireceğini söylemişti.

Bugün ise ilk olarak sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan mesaj atan Perry, “Maratonun yeni ayağı Güney Carolina” diyerek, yarışa devam edeceğini gösterdi ve dünkü görüntüsünün aksine sportif ve enerjik bir fotoğrafını yayımladı.

IOWA’DAKİLER GERÇEK CUMHURİYETÇİLER DEĞİLDİ

Teksas’a dönmeyen Perry, Iowa’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken de “Yeniden değerlendirmemi yaptım, New Hampshire ve oradan da Güney Carolina’ya geçiyoruz” dedi.

Perry, eyalette oy verenlerin birçoğunun, Demokrat olmasına rağmen oy kullanmak için Cumhuriyetçi gibi kayıt olduğunu iddia ederek, “Gerçek bir ön seçimin yapılacağı yere gidiyoruz ve orada oy kullananlar gerçek Cumhuriyetçiler olacak” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?