Bahreyn: Formula 1 öncesinde ‘bir protestocu öldürüldü’

Pazar günü Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Bahreyn’de protestolar sırasında muhalif bir göstericinin öldürüldüğü bildiriliyor.

Protestocular, Cuma günkü gösterilere katıldığını belirttikleri Salah Abbas isimli kişinin cesedinin Mana yakınlarındaki bir Şii köyünde bulunduğunu söylüyor.

Bahreyn’de Formula 1 yarışları öncesinde Şii mahallelerindeki muhaliflerin düzenlediği gösterilere polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtiliyor.

BBC’ye ulaşan ancak doğrulanamayan görüntülerde, Bahreyn polisinin barışçıl şekilde protesto yapan göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandığı görülüyor

Başkent Manama’nın sokakları zırhlı araçlar ve çok sayıda polisle kontrol altına alınmaya çalışılıyor

Göstericinin cesedi, Grand Prix yarışları için testlerin yapıldığı bir sırada bulundu.

Formula 1’i düzenleyen Uluslararası Otomobil Federasyonu, Bahreyn yönetiminin, yarışların güvenliğini sağlayacağı taahhüdü üzerine yarışları planlandığı gibi yürütmeye onay vermişti.

El-Vefak adlı muhalif grup 30’lu yaşlarda olduğunu belirttikleri muhalif göstericinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

‘ÖFKE GÜNLERİ’

Göstericiler, yarışların iptal edilmemesini ve muhaliflere yönelik baskıları protesto etmek amacıyla haftasonunu “öfke günleri” olarak ilan etti.

Formula 1 yarışları dün yapılan antrenman turlarıyla başlamıştı. Muhabirler, yarışların akıbeti konusunda gözle görülür bir huzursuzluk yaşandığına da dikkat çekiyor.

Geçen yılın Grand Prix’i şubat ve mart aylarında düzenlenen gösterilere polisin müdahalesinde 35’ten fazla kişinin ölümü nedeniyle iptal edilmişti.

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA bu yıl yarışı düzenlemeye geçen hafta yaptığı toplantının ardından karar vermişti.

Bahreyn’de ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyen çoğunluktaki Şiiler, bir yıldan uzun bir süredir Sünni El Halife hanedanını protesto eylemleri düzenliyor.

El Khawaja, geçen yıl haziran ayında kendisine verilen ömür boyu hapis cezasını protesto etmek amacıyla 70 gündür açlık grevinde.

Kentte bulunan gazeteciler, uluslararası medyanın yoğun bir şekilde bulunduğu bölgede polisin daha kontrollü hareket edeceğine dikkat çekiyor.

Hafta başında Bahreyn güvenlik güçleri Manama’da protestoculara müdahale etmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?