Bakan Şimşek: ABD’deki Türk toplumun başarıları Türkiye’ye çok olumlu yansıyor

Bakan Şimşek: ABD'deki Türk toplumun başarıları Türkiye'ye çok olumlu yansıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’deki Türk toplumunun başarılarından gurur duyduğunu belirterek, Türkiye’ye yansımalarının ise çok olumlu olduğunu söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) ortaklığı ile New York Condrad Otel’de gerçekleştirilen yatırım konferansına katılan Bakan Şimşek, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin markalaşmasına büyük katkıları olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, Türk sivil toplum kuruluşlarının artık somut çözümler ürettiğini, bunu da çok önemli bir gelişme olarak gördüklerini ifade etti.

Bakan Şimşek, “Türk toplumunun başarılarıyla gurur duyuyoruz. Başarılarınızın Türkiye’ye yansımaları çok olumlu oluyor. Amerikan milletvekilleri arasında Türk dostluk grubu sayısının 155 olduğunu öğrendik. Türkiye marka değeri açısından dünyada 19. sıraya yükseldi. Bu konuda elbette daha çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Yaptığınız katkılardan dolayı sizleri tebrik ediyorum. DEİK üyelerinin Türkiye markasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederim.” diye konuştu.

Şimşek, Türk işadamalarına hitaben yaptığı konuşmada, Türkiyenin gelişen ekonomisinin nasıl mesafe aldığını anlattı. Ekonomide son bir yıldır frene bastıklarını hatırlatan Bakan Şimşek, Türkiyenin 2011 yılında yüzde 8,8 büyüme yaşadığına dikkat çekti.

Son yıllarda yapılan “Türkiye reform konusunda yavaşladı” şeklindeki eleştirilere ise katılmadığını vurgulayan Bakan Şimşek, “Gerçekten mikro anlamda birçok çalışmalar yapılıyor. Eskisi gibi büyük paketler hazırlayıp sunulmaması sizi yanıltmasın. Son 10 yılda Türkiye’den ülke dışına çıkan yatırım miktarı 18 milyar dolara ulaştı ve bu çalışmalar sayesinde, yeni açıklanan 2012 rakamlarına göre Türkiye rekabet gücünde dünyada 43. sıraya yükseldi. Türkiye kapalı bir ekonomiye sahip olsaydı, Çin’in iki katı büyüme hızı gösterirdi.” şeklinde konuştu. Şimşek son olarak Türkiye’nin durmadan yolunda ilerlemeye devam edeceğini dile getirdi.

Kişi başı milli gelir bazında, Türkiye’nin Euro bölgesinde yüzde 50’li rakamlara ulaştığını kaydeden Şimşek, AB için, ”Fakir ülke alırsak batarız bahaneleri yok artık. Aldıkları hiç bir ülke bu düzeyde değildi.” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜKSELEN BİR MARKA”

muhtar-kent 02Konuşmacılar arasında yer alan Coca Cola CEO’su Muhtar Kent ise gittiği her yerde Türkiye ekonomisinden övgüyle bahsedilmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Asıl amaçlarının Türkiye’nin yurt dışındaki yüksek imajının daha da yükseğe çıkmasına öncülük etmek olduğunu ifade eden Kent, “Türkiye bir marka mı? Evet, hem de yükselen bir markadır. Ekonomisi fevkalade iyi, kamu maliyesi herkesi kıskandırmaktadır. Bu konuda herkes üstüne düşeni en iyi şekilde yapmalıdır.” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Kırcalı ise yaptığı konuşmada, Türk toplumunun artık göçmen işçi topluluğu olmadığını, 90 ülkeden 2 bin 200 Türk girişimcinin aynı çatı altında birleşerek, ülkesi için neler yapabileceğini konuştuğunu kaydetti.

Programa Koç Holding Onursal Başkanı ve DTİK Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Koç, Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Kırcalı, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Yüksek İstişare Kurlu Üyesi Hikmet Ersek, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Celal Seçilmiş ve bir çok Türk işadamı katıldı.

Program sonunda günün anısına Bakan Şimşek’e plaket hediye edildi. Son olarak katılımcılar konuşmacılarla fotoğraf çektirdi.mehmet-simsek-toplu-resim 06

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?