Bakan’ın oğluna Nisan’a kadar Mısır’dan çıkış yok

Mısır’dançıkışı yasak olan 16 ABD vatandaşının arasında ABD Savunma Bakanı’nın oğlu Sam LaHood da bulunuyor. LaHood, şu anda Kahire’deki ABD Büyükelçiliği’nde bulunuyor.

Sanıklardan hiçkimsenin gelmediği dünkü duruşmada, erteleme kararını veren hakim Mahmud Muhammed Şükrü, 13 Mısırlı sanığın kefalet ödemeden serbest kalmasına izin verdi.

Ancak bu ertelemenin, ABD vatandaşlarının ülkede zorla tutulma sürecini uzattığı için yeni bir diplomatik krize neden olabileceği düşünülüyor.

ABD, MISIRLI YETKİLİLERLE TEMASLARI SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün Rabat’taki resmi ziyaretinde yaptığı açıklamada, ABD vatandaşlarının ülkelerine geri dönebilmesi için Mısırlı yetkililerle yoğun temaslarda bulunulduğunu belirtti.

Sanıklardan bazılarına göre, tüm bu mahkeme süreci ABD vatandaşlarını demir parmaklıklar ardına koyarak aşağılamak amacını taşıyor.

Mısır, söz konusu ABD’lileri resmen kayıtlı olmayan kurumlar için çalışmakla suçluyor. Bu kişilerin beş yıla kadar hapisle cezalandırılabilecekleri söyleniyor.

Mısır’da askeri polisin, dış yardım aldıkları belirtilen 17 sivil toplum kuruluşuna yaptığı baskının ardından, bu kuruluşlarda çalışan bazı ABD ve Avrupa vatandaşlarına, yargılanma sonuçlanıncaya kadar ülke dışına çıkış yasağı getirilmişti.

Sam LaHood ile diğer ABD vatandaşları, Kahire Mahkemesi tarafından açılan, kayıtlı olmayan bir kuruluşu organize etmek ve yasa dışı yabancı yardım almakla suçlandıkları davayı kaybetmişlerdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?