Barış Süreci

Turkiye Baris Sureci

Daha düne kadar sorunun çözüm anahtarı İmralı’dır diyenler, bugün sorunun ne sorumlusu nede muhattabı gibi gözükmemekte. Barış Süreci. Mahmut Özdamar yazdı

Barış Süreci

Nevruz’da Diyarbakır Meydanında okunan meşhur mektup ile başlayan süreç bugün artık çok zor bir döneme girdi. Gidişat artık Türkiye’nin de kontrolünden çıkma noktasına doğru hızla gitmekte . Hatta bir başka deyiş ile ortadoğu’nun bu halinde barış için hiç de uygun bir zaman değil.

Özellikle Suriye’deki PYD (PKK)’nin sürekli kendi hakimiyet alanı kurma çalışmaları adeda Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesini mecburiyete sokuyor. Garip bir şekil alıyor Kürt sorunu. Sanki sorunun çıbanını bastırıyorsun, bu sefer başka şekilde meydana geliyor. Orayı da bastırıyorsun bu sefer bambaşka şekilde çıkıyor. Birileri bu sorunun bitmesini asla istemiyor.

Daha düne kadar sorunun çözüm anahtarı İmralı’dır diyenler, bugün sorunun ne sorumlusu nede muhattabı gibi gözükmemekte. Evet İmralı ile görüşülüyor. Reformlar yapılıyor, Terör örgütü çekiliyor, Asker şehit olmuyor, bölgede bir normalleşme de var. Ama işte bu noktada bir Suriye olayı ortaya çıkıverdi.

Gidişat bu şekilde devam ederse hiç kuşkusuz Türkiye Suriye’deki PYD’ye müdahale edecektir ve bu sefer de PKK bunu kendisine yapılan bir saldırı olarak kabul edip barış sürecini sona erdirecek. Veya Türkiye el altında Nusra cephesine logistic destek vererek bölgede bir denge yakalamaya çalışacak.

Son Mısır olayları ile Türkiye’nin dış politikasına darbe yapıldı desek belki yeridir. Darbe her ne kadar Mısır halkına yapılmış gibi gözükse de,darbenin en büyük sancısınıda en az Mısır halkı kadar Türkiye Hükümetide hissetti. Bir başka bakış açısı ile artık geldiğimiz noktada direk bağlantı kurabildiğimzi tek toplum Kuzey Irak’daki bölgesel Kürt yönetimi. Adeda tarih tekerrür ediyor. Türk’ler ve Kürt’ler yine yapayalnız kaldılar.

Görünürde ne hükümetde ne de BDP’de barış yolundan dönüş yok. Her ne kadar Kandil arada bir aşıp kessede İmralı’ya bağlılıklarından sesleri o denli gür çıkamıyor. Devletin süreci İmralı üzerinden yürütmesi belki barış için en büyük şans. Çünkü İmralı dışındaki tüm aktörler devamlı başkalarının tesiri altında kalabiliyor. Ama İmralı’nın böyle bir şansı yok.

Tüm bunlara rağmen, Ortadoğu’da barış için hiç de uygun bir zamanın olduğuna inanmıyorum.

Bir şekilde, bir mazaret ile bu sürecin sona ereceğine inanıyorum maalesef. Ama bunun başta özellikle Güneydoğu’daki Kürt vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Türkiye için hiç iyi olmayacağı da inanıyorum.

İnşaallah ben yanlış çıkarım..

Mahmut Özdamar / Pennsylvania

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?