Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları, 19 Eylül’de New York’ta başlayacak.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları, 19 Eylül’de New York’ta başlayacak. Erdoğan’ı bu yıl da New York’ta çok yoğun bir program bekliyor.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları, 19 Eylül’de New York’ta başlayacak. Erdoğan’ı bu yıl da New York’ta çok yoğun bir program bekliyor. Türkiye’den, Başbakan Erdoğan’ın başkanlık edeceği heyette, aralarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ‘nun da bulunduğu bazı bakanlar da üst düzey toplantılara katılmak için New York’a gelecek. Başbakan Erdoğan ve üst düzey heyet, BM’de Filistin , Ortadoğu, Libya, Suriye, Kıbrıs, Afrika’daki açlık, terörizm gibi birçok uluslararası sorun konusunda görüş bildirecek ve bir çok ülke ile ikili ilişkiler ele alınacak.

Genel Kurul açılış döneminde Türkiye ayrıca Medeniyetler İttifakı, Asya Güven İşbirliği, nükleer silahlar, kadın ve çocuğun sağlıklı beslenmesi ile çölleşme ve kuraklık sorunu konulu oturumlara kendi görüşlerini BM üyesi öteki ülkelere aktaracak. Filistin’in bağımsız devlet olma kararını başından beri destekleyen Türkiye, Filistin’in BM’ye üye kabul edilmesine yönelik girişimlere de destek verecek. Libya ve Suriye konusunda da Türkiye’nin bazı ikili görüşmeler yapması beklenirken Libya Temas Grubu’nun dışişleri bakanları düzeyinde New York’ta bulunan Türkevi’nde temasların yapılması öngörülüyor. Başbakan Erdoğan ve heyetinin, BM Genel Kurul’un 66’ncı dönem açılış çalışmalarında Kıbrıs başta olmak üzere, aralarında Irak, Ortadoğu, Mavi Marmara raporu gibi birçok uluslararası ve bölgesel sorunların bulunduğu konularla ilgili de görüşmeler yapmaları bekleniyor.

Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olan Mavi Marmara raporuna ilişkin raporun, BM Genel Sekreteri tarafından 2 Eylül’de açıklanması bekleniyor. Temmuz ayında çalışmalarını tamamlayan Mavi Marmara Paneli, aynı ay içinde hazırladığı raporu BM’ye sunmuş, ancak İsrail’in isteğine Türkiye’nin olur vermesi üzerine raporun açıklanması ertelenmişti.

Öte yandan, diplomatik Kaynaklar, Türkiye’nin geçtiğimiz dönemki BM çalışmalarında, iki önemli BM Genel Kurulu tasarısına imza atmayı başardığını belirtti. Buna göre, Türkiye ile Finlandiya’nın eşbaşkanlığında oluşturulan ‘Arabulucu Grubu’ tasarısı Genel Kurul’da oylanarak kabul edildi. Türkiye ayrıca Katar ve Dominik Cumhuriyeti ile birlikte başta deprem olmak üzere doğal afetler karşısında daha fazla uluslararası işbirliğini öngören ‘Deprem ve Benzeri Felaket Risklerinin Azaltılması’ başlıklı karar tasarısının çıkmasına öncülük etti. (DHA)

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?