Başbakan Erdoğan ve Barack Obama Seul’de bir araya geldi

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Grand Hyatt Seoul Otel’de gerçekleştirilen görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında Obama veErdoğan,toplantının büyük bölümünü Suriye konusuna ayırdıklarını, Suriye konusunda ortak çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

ERDOĞAN: AĞIRLIKLI OLARAK SURİYE KONUŞULDU

Geniş yelpazede bir çok sorunun görüşüldüğü buluşma, Başbakan Erdoğan’ın Seul’den Tahran’a geçecek olması dolayısıyla kritik zamanlamasıyla öne çıktı. Obama, buluşma bitiminde, görüşmenin büyük bölümünde Suriye konusunun yer tuttuğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda görüşmenin çok verimli geçtiğini belirtti. Erdoğan, görüşmede öncelikle Suriye konusunu ele aldıklarını bildirdi. Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Suriye ile 910 kilometrelik sınırı olduğunu hatırlattı.

“BAŞKAN OBAMA İLE GÖRÜŞLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR”

Suriye’de yaşananların kendilerini üzdüğünü vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şu anda en önemli göç merkezi haline gelmiş durumdayız. Şu ana kadar ülkemize göç eden Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 17 bin kişiyi aşmış durumda. Tabii bir taraftan ölüm hadiseleri var. Helikopterlerle bombalamak suretiyle de bugünlerde ölüm sayıları sürekli artıyor. Buna seyirci kalmak, bunu beklemek, buna müdahale etmemek mümkün değil. Bu bizim vicdani bir görevimiz. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesinde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve Suriye konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Bu konuda düşüncelerimizin geneli itibarıyla örtüştüğünü görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir.

Tabii Suriye konusuyla bağlantılı olarak bölgede gerek İran gerekse Rusya Federasyonu ile ilgili, Çin ile ilgili bütün bu konuları da değerlendirme imkanımız oldu. Özellikle de Güney Kore ziyareti dönüşü İran ziyareti ağırlıklı olarak Suriye ile ilgili olacaktır. Dolayısıyla da bu konuda bir değerlendirmenin faydalı olacağı düşüncesindeydim ve bunu da değerlendirdik.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD’yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir, ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur” dedi.

IRAK KONUSU DA MASAYA YATIRILDI

Başbakan Erdoğan, “Irak’taki gelişmeler gözardı edilemezdi. Irak’taki gelişmeleri de masaya yatıralım istedik. Irak’taki gelişmeleri aramızda konuşma fırsatımız oldu” dedi.

Irak’taki gelişmelere barışa yönelik olarak nasıl bir ivme kazandırılabileceği konusunun ele alındığını bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Ben inanıyorum ki gayretler Irak’taki barışın da bir an önce tesisine fırsat verecektir. Tabii bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD’yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir. Ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur.”

‘MODEL ORTAKLIK’ SAYESİNDE TİCARET HACMİ ARTTI

Kıbrıs’la ilgili gelişmeleri de değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tabii çok çok önem verdiğimiz konu, değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere ‘model ortaklık’ adını vermiş olduk. Aramızda yeni attığımız adımlarla model ortaklık sayesinde ticaret hacmimiz 20 milyar dolara ulaştı. Haziran ayında, Washington’dan sonra ikinci toplantı ülkemizde yapılacak. İnanıyorum ki bu yeni bir sıçramaya da fırsat verecektir.”

Başbakan Erdoğan SEUL’DEN SONRA İRAN’A GİDECEK

Irak’taki gelişmeler gözardı edilemezdi. Oradaki gelişmeleri de aramızda konuşma fırsatımız oldu. Bölücü terör örgütüyle mücadelemizde ABD’yi yanımızda görmek memnuniyet vericidir. Terör örgütüyle mücadelemiz sürecektir ancak siyasi uzantılarıyla da müzakerelere devam edeceğiz.”

Barack Obama’nın kaldığı Grand Hyatt Seoul Otel’deki görüşmeye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar katıldı.

Yarın başlayacak iki günlük Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılacak olan Başbakan Erdoğan’ın, buradan Tahran’a geçerek 28-29 Mart tarihlerinde İran’a resmi bir ziyaret yapması planlandı. Erdoğan, bu ziyaretle ilgili olarak, “Kore dönüşü İran ziyaretim ağırlıklı olarak Suriye ile ilgili olacaktır” dedi.

OBAMA: SURİYE’DE MEŞRU YÖNETİME GEÇİŞTE DE ORTAK HAREKET EDECEĞİZ

ABD Başkanı Obama ise, toplantı sonrası yaptığı açıklamada,görüşmenin büyük bölümünü Suriye konusuna ayırdıklarını kaydeden Obama, “Suriye’de olanlarla ilgili hem bölgedeki koalisyon hem de uluslararası koalisyonun tutumundan bahsettik. Ölümlere karşı yapılması gerekenler var. Burada bu sürece yönelik eyleme geçilmesi anlamında istişarelerde bulunduk. Kesinlikle yaşanmakta olan ölümlere karşı yapılması gerekenler var. Sivillerin öldürülmesi kabul edilemez. Bu arada meşru bir yönetime geçiş sürecinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Obama, “Suriye’nin Dostları” toplantısının1 Nisan’da İstanbul’da yapılacağını belirterek, Türkiye’nin bu toplantıya ev sahipliği yapacak olmasından dolayı teşekkürlerini iletti.

“İRAN’LA DİPLOMATİK İLİŞKİLER SÜRECİ KAPANIYOR”

ABD Başkanı Obama, İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

“İran’ın nükleer dönemiyle ilgili önümüzde pencere dönemi vardı. Bu pencere dönemi, özellikle diplomatik ilişkiler için olan sürecin kapanmakta olduğunu düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili kesinlikle ilerleme kaydedilmesi ve etkin bir takım müzakerelere ulaşılması gerekiyor. Bu gerekse 5+1 gerekse diğer yollarla yapılabilir. Sayın Erdoğan da bu konuya olan ilgisini gösterdi. Uluslararası camianın da İran’ın bu konuda yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Komşu sıfatıyla Türkiye bu sürece son derece dahil. Barışçıl kullanımı destekler yönde sonlandırılmasını bekliyoruz.”

ABD Başkanı Obama, “Özellikle PKK terörü ve buna karşı olan tutumumuz konusunda uyumlu olduğumuzu söyleyebilirim. Bu anlamda yaptığı çabalar nedeniyle Sayın Başbakan’ı de tebrik ettim. Türkiye’deki azınlıklarla ilgili çabaları konusunda da tebrik ettim” diye konuştu.

ERDOĞAN’I CHICAGO’DAKİ NATO ZİRVESİNE DAVET ETTİ

Görüşmede, Somali’deki son durumun da ele alındığını aktaran Obama, “Ortak noktada olduğumuzu görmek, konuşmalarımızın gayet içten ve samimi bir zeminde tamamlandığını görmek benim için çok mutlu edici oldu” dedi.

ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan’ı Chicago’da yapılacak NATO Zirvesi’ne davet etti. “Sayın Erdoğan’ı kendi şehrime davet etme fırsatım oldu” diyen Obama, Chicago’da yapılacak NATO zirvesinde Afganistan’daki son durumun ele alınacağını ve ülkenin geleceğine yönelik atılacak adımların değerlendirileceğini söyledi.

‘KIZ ÇOCUK’ SOHBETİ

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nınbir buçuk saati aşan görüşmesinde “kız çocuğu yetiştirme” sohbeti de yaşandı. İki lider, görüşmenin ardından yaptıkları değerlendirmede bu konuda esprili açıklamalarda bulundular.

ABD Başkanı Obama, görüşmeye ilişkin açıklamalarının sonunda, “Sayın Başbakan’ın benimkilerden büyük iki kızı var. Bu çocukların nasıl yetiştirileceği konusunda kendisinden öneriler almaya devam edeceğim” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ise Obama’nın bu sözleri üzerine, “Üç tane de torunumun müjdesini verdim” dedi.

CEO’LARLA DA GÖRÜŞTÜ

BaşbakanErdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından yönettikleri şirketlerin değeri 500 milyar dolar olan Güney Koreli 8 CEO ile özel bir toplantı yaptı.

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Seul’de bulunan Başbakan Erdoğan, Samsung ve Hyundai gibi Güney Kore’nin başlıca şirketlerinin tepe yöneticileriyle buluştu. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın düzenlediği yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptı.

Türkiye’nin küresel krizin yoğun biçimde görüldüğü 2008 yılından bu yana farklılığını ortaya koyduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, Avrupa ve Afrika ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntılara rağmen ihracatta rekor kırıldığını söyledi. Dış ticaret konusunda bilgiler veren Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın yarın Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile serbest ticaret çerçeve anlaşması imzalayacağını belirtti. Bir Uzakdoğu ülkesiyle ilk kez bu türden anlaşma imzalandığını vurgulayan Çağlayan, “Böylelikle gerek sanayi gerekse tarım ürünlerinde önemli karşılıklı tavizler yaşanırken, buna karşılık Uzakdoğu’da yapılan ilk serbest ticaret anlaşması olması, bununla beraber, gerek mal ticaretinde, sanayi ve tarım ürünlerinde, gerek yatırımlarda, gerekse hizmet sektöründe de bir kapsam altına alacak bir ticaret anlaşması olacak” dedi.

Bakan Çağlayan konuşmasını tamamladıktan sonra toplantıya katılan CEO’lar kendi firmalarını kısaca tanıttı. Türkiye ile Güney Kore arasındaki ticari ilişkilerin arttırılması amaçlı düzenlenen toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Başbakan’a eşlik etti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?