Başkanlık seçimlerinde sosyal medyanın rolü artıyor

Başkan Franklin Roosevelt’in 1930’larda radyo üzerinden yaptığı ateşli konuşmalar ve Başkan Kennedy’nin 1950’lerde adaylığını açıkladığı heyecanlı televizyon reklamları üzerinden oldukça zaman geçti.

Hızlıca gelişen iletişim teknolojileri özellikle yaşadığımız internet çağında politik propaganda için yeni bir iletişim alanını ortaya çıkardı: Sosyal medya.

4 yıl önce Barack Obama Illinois’in Eyalet Merkezi’nde Başkanlık seçimleri için kampanyasını başlattığında binlerce insan bu konuşmayı dinlemek için orada bulunuyordu.

Obama 2012 yılındaki seçimler için adaylığını bu ayın başında internete koyduğu bir video ile ilan etti.
Aslına bakılırsa Obama yalnız değil, Eski Massachusetts Valisi Cumhuriyetçi Mitt Romney de adaylığını 11 Nisan’da yayınladığı düşük profilli bir video ile duyurdu.

Eski Alaska Valisi ve potansiyel Başkan adayı Sarah Palin mesajlarını iletmek için aktif bir şekilde Twitter’ı kullanıyor. Ve her geçen gün sosyal medyayı kullanan siyasetçi sayısında artış görülüyor.

Pew İnternet ve Amerikan Hayatı Projesi aracılığıyla yapılan bir araştırma gösteriyor ki, seçmenlerin 5’te 1’i politik gelişmeleri takip etmek için sosyal medyayı kullanıyor.

Cumhuriyetçilere yeni medya danışmanlığı veren Bryan Merica, “Obama’nın 2008 yılında aktif bir şekilde interneti kullanması, internetin sadece bağış toplamak için değil, seçimleri de kazanmak için önemli bir alan olduğunu gösterdi. ” diyor.

Cumhuriyetçiler internetin etkili bir silah olduğunu “Çay Partisi” tecrübesiyle öğrendiler. Belirli bir merkezleri olmadan ABD’nin dört bir yanında onlarca eylem gerçekleştiren muhafazakar aktivistler tamamen interneti kullanıyorlar. İletişimlerini de sabit bir internet forumu üzerinden gerçekleştiriyorlar. Hareket bu şekilde o kadar etkili oldu ki geçen yılın sonunda gerçekleştirilen ara dönem seçimlerinde pek çok adayını Kongre’ye sokmayı başardı.

Fakat kimi zaman sosyal medyadan istediğinizi de alamayabilirsiniz.

Obama’nın 2012 için adaylığını duyurduğu video Youtube üzerinden sadece 430 bin kişi tarafından izlendi. Fakat Cumhuriyetçiler tarafından yapılan ve Obama’yı sözlerini tutmamakla ve tembellik yapmakla suçlayan video youtube’ta bunun 3 katı üzerinde insan tarafından takip edildi.

Sosyal medya etkili bir araç, elbette size karşı dönmediği sürece…

SABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?