Başkent’te olaylı Cumhuriyet yürüyüşü


Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle Başkent’te düzenlenen yürüyüşte olaylar çıktı. Polis ekipleri, barikatı aşmaya çalışan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Barikatın kaldırılmasının ardından on binlerce kişi, Anıtkabir’e yürüdü.

Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle on binlerce kişinin katılımıyla Birinci Meclis önünde “Cumhuriyet yürüyüşü” yapıldı.

Yürüyüş öncesinde kent girişinde oluşturulan noktalarda araçlar durduruldu. Otobüslere giren güvenlik güçleri, kimlik kontrolü yaptı.

Aralarında İstanbul, Manisa, Yalova ve Balıkesir’in de bulunduğu birçok kentten yürüyüşe katılmak isteyen bazı gruplara ise izin verilmediği öne sürüldü.

Yürüyüşe katılmak isteyenler ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle Ulus Atatürk heykeli önünde sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Cumhuriyet yürüyüşüne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker ile CHP PM Üyesi Murat Karayalçın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, bazı CHP milletvekilleri de katıldı.

Ankara Barosu’na bağlı bazı avukatların etkinliğe cübbeleriyle katıldıkları görüldü.

Vatandaşlar ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” ve ”Tam bağımsız Türkiye” şeklinde sloganlar attı.

KAĞNIYLA GELDİLER
Kurtuluş Savaşı’nı temsilen dönemin askeri kıyafetleriyle kutlamalara katılan gelen bir grubun alana kağnı getirdiği görüldü. Etkinliğe katılan bir grup da alana temsili demir parmaklık getirdi. Kutlamalara, Wolksvagen Kulübü üyeleriyle motosikletli bir grup da destek verdi.

Anıtkabir’e yürüyüş yapılmasına izin vermeyen polis, Cumhuriyet Caddesi’ni 4 panzerle kapattı.

GAZ VE SUYLA MÜDAHALE
Atatürk anıtı önündeki kalabalığa katılmak isteyen bir grup, Cumhuriyet Bulvarı’ndan alana giriş yapmak istedi. Cadde girişinde barikat kuran polis, vatandaşları, Rüzgarlı Caddesi, Çapa ve İnebolu sokaklarına yönlendirdi.

Polisin izin vermediği grup, alana girmek için ısrarını sürdürdü. Bunun üzerine polis ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Polis ekipleri, gruba biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Yürüyüşe katılanlar da polise sopa ve pet şişeyle karşılık verdi.

Biber gazından vatandaşların yanı sıra basın mensupları da etkilendi. Gazdan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı milletvekillerinin de etkilendiği öne sürüldü.

Gazdan etkilenen ve yaralanan bazı vatandaşlara sağlık ekiplerince müdahale edildi. (NTVMSNBC)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?