Bayan Obama bir uçtu havada kural yerde soruşturma başladı

Amerika’da son haftaların sıcak konularından birisi olan ve uçuş kulelerindeki görevlilerin uyuması üzerine ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) bazı yeni kurallar getirdi. İlk kuralın uygulanmasına Başkan Obama’nın eşi Michelle Obama maruz kalırken yine uçağının inişindeki kusur nedeniyle de soruşturma açılmasına neden oldu.

FAA, uçuş kulelerinde daha önce bir olan hava trafiği kontrolör sayısını ikiye çıkardı. Bayan Obama ile Başkan yardımcısı Joe Biden’ı taşıyan Air Force 1 uçağının Washington DC’den havalanıp Maryland eyaletinde Andrews Air Force askeri havalimanına iniş ve kalkışında ilk defa kulelerde iki uçuş trafiği kontrolörü bulundu. FAA, genel uçuşlarda hava trafiğini kontrolör sayısını ikiye çıkarmanın dışında Başkan Obama ya da başkanlık forsu taşıyan tüm uçakların iniş kalkışlarında görevli hava kontrolörlerinin görevlerini daha detaylı bir şekilde ele alıp, inceleyecek. Nitekim, bayan Obama ile Biden’ı taşıyan uçağın havalimanına inişinde hava kontrolüne işi bırakmayan görevliler bu vazifeyi uçuş trafiği müdürüne yaptırdı.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’nın birkaç eyaletinde yaşanan ve uçuş trafiği görevlilerinden birisi görev sırasında uyurken diğeri de video seyrettiğinde uçakların hava da beklemelerine neden olmuştu. Bu kişilerin görevlerine sonverilidğini duyuran Ulaştırma Bakanı Ray LaHood, diğer 9 olayla ilgili soruşturmanın da sürdüğünü kaydetti. LaHood, 20 Nisan tarihinden itibaren başkanlık forsu taşıyan uçakların kalkışların da ya da inişlerinde uçuş trafiğinin sıradan kontrolör değil bu birimin müdürü tarafından bizzat yapılacağını dile getirdi. PBS televizyonunun Haber Saati (News Hour) programının konuğu olan Bakan LaHood, işine son verilen iki hava kontrolöründen birisinin Florida diğeri ise Tennessee’deki olaylara sebebiyet verenlerin olduğunu aktardı.

Bakan, Tennesse’de görevi sırasında uyuyan görevlinin işe gelirken yanında yastık, battaniye getirdiğine işaret ederek, ‘‘işe değil uyumaya gelmiş resmen’’ dedi.

BAYAN OBAMA SORUŞTURMAYA DA NEDEN OLDU

Çarşamba günü Michelle Obama’nın Maryland’daki askeri havalimanına inişi için Ulusal Ulaşım Güvenliği yetkilileri soruşturma başlattı.Bayan Obama’nın uçağının C-17 kargo uçağının 3 mil mesafeyle inişine izin veren uçuş trafiği ve havalimanı görevlileri hakkında inceleme başlatıldı. Yetkililer, büyük uçakların arkasında gelen bir başka uçağın en yakın olarak 5 mil mesafede bulunması gerektiğine işaret etti. FAA yetkilileri C-17 kargo uçağının 200 tondan ağır büyük bir uçak olduğuna dikkat çekerken bu uçakların hemen ardından inişine izin verilen başka uçağın türbülansa girme tehlikesi yaşayacağına işaret etti.

SEZAI KALAYCI, NEW YORK / Zaman

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?