Bebeklerde katarakt belirtileri

Bebeklerde Katarak Belirtileri

Bebeklerde katarakt belirtileri tüm anne ve baba tarafından bilinmeli ki, bebek ve çocuklarda görünen katarakt hemen fark edilsin ve derhal tedavi başlasın.

Aksi durumda bebeklerde katarakt belirtileri geç fark edilirse, sorunun tedavisi de bir o kadar zorlaşabilir.

Gözde husule gelen katarakt hastalığı genellikle yaşlılarda sık rastlanır bir hastalık olsa da, ne yazık ki daha yeni doğmuş olan ya da gelişme çağında bulunan bebek ve çocuklarda da sıkça ortaya çıkmaya başladı.

Peki nedir çocuklarda katarakt belirtileri?

İlaç ve gözlükle tedavi şansı bulunmayan katarakt hastalığında tek çözüm olan cerrahi operasyon, bebeklerde katarakt belirtileri ortaya çıktı gibi uygulanırsa, katarakt ameliyatından yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Katarakt belirtileri ise çocuktan çocuğa değişkenlik göstermektedir.

Genel olarak katarakt belirtileri görmenin yavaş yavaş azalması, yakını görmede zorluk çekilmesi, gece görüşünün zorlanması, renklerin soluk görülmesi, parlak ışıktan görmenin daha fazla etkilenmesi, gözlerin sürekli kamaşması, çift görme gibi şikayetlerdir. Çocuklarınız bu tür şikayetler yaşadığını söylüyorsa mutlaka bir göz hekimine çocuklarınızı götürmeli ve tedavi ettirmelisiniz.

Bebeklerde katarakt belirtileri aile tarafından pek anlaşılmaz. Bu sebeple yeni doğmuş bebeklerinizi göz doktoruna muayene ettirmelisiniz. Bebeklerin gözlerinde herhangi bir problem söz konusu ise uzman hekim yaptığı muayene sonucunda bunu anlayacaktır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?