Beckham tweet’i işinden etti

Sky News’tan sonra BBC de çalışanlarına Twitter kısıtlaması getirirken, CNN International’ın bir yorumcusu, eşcinselleri rahatsız eden bir tweet attığı gerekçesiyle görevinden alındı.

DÜNYANIN en çok izlenen haber kanallarından CNN International, eşcinsellik düşmanı Twitter mesajları yazdığı gerekçesiyle bir yorumcusunu açığa aldı. Ünlü futbolcu David Beckham’ın manken olarak kullandığı ve yankı uyandıran H&M markasının erkek iç çamaşır reklamlarıyla ilgili, birçoklarınca hakaretamiz kabul edilen ifadeler kullanan siyasi analist Roland Martin, en azından bir süreliğine ekranda olmayacak. Martin, Twitter’daki mesajında, “Eğer Super Bowl partisinde David Beckham’ın H&M iç çamaşırlarından etkilenen birine rastlarsanız, onu erkekten saymayın” ifadesine yer verdi. CNN yorumcusu, gelen büyük tepki nedeniyle daha sonra geri adım atıp, kişisel internet sitesinden bir özür mesajı yayımladı, “gerçekten çok üzgün” olduğunu söyledi. Ancak bu özür, CNN yöneticileri için yeterli olmadı. Kanaldan yapılan açıklamada, Martin’in tespitlerinin “son derece talihsiz ve saldırgan” olduğu vurgulandı ve Martin’in açığa alındığı duyuruldu. ABD merkezli Karalamaya Karşı Gay ve Lezbiyen İttifakı (GLAAD) adlı örgütün sözcüsü Rich Ferrero, bu kararı alarak, CNN’in, küçük düşürücü dil ve eşcinsellere yönelik şiddete karşı sağlam bir duruş sergilediğini dile getirdi.

BBC’den ‘Minik Kuş’ yasakları

Gazetecilerin, başta Twitter olmak üzere hemen tüm sosyal medya platformlarındaki varlığının, uluslararası medya kuruluşları için ciddi bir soruna dönüşmeye başlaması bir süredir dikkatleri çekiyor. Önceki gün İngiliz Sky News kanalının, Twitter hesabı bulunan muhabirlerine, “kurum dışı kullanıcıların mesajlarını retweetleme yasağı” koymasının yarattığı şaşkınlık devam ederken, dün de İngiltere’nin kamu yayıncısı BBC’nin, çalışanları için hazırladığı “Twitter Kullanım Kılavuzu” gündeme geldi. BBC, bu kılavuzda, özel haberleri ve son dakika gelişmelerini Twitter’dan paylaşmayı, muhabir ve editörlerine yasaklıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?