Berlin’de ilk kez bir Türk bakan

Almanya’da Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Dilek Kolat, eyaletin Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı oldu.

Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit tarafından dün Berlin Eyalet Meclisi’nde tanıtılan 4 SPD’li bakandan biri de Kolat’tı. Wowereit, uzun yıllardan beri milletvekili olan Kolat’ın, partinin alt kademelerinde çalışarak yükseldiğini, kendisine sadece göçmen kökenli olduğu için uyum bakanlığı görevinin verilmediğini ifade etti. Berlin’de işsizliğin çok fazla olduğunu ve işsizliğin azaltılması için çaba harcayacağını belirten Kolat ise bunun için öncelikle iş bulma kurumu Jobcenter’i ziyaret edeceğini söyledi. Kolat, böylece Almanya’da bakanlık yapan 3’ncü Türk oldu. Daha önce Hristiyan Demokrat Birlik Partili Aygül Özkan Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı, SPD’li Bilkay Öney ise Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı olmuştu.

Dilek Kolat kimdir

Gümüşhane Kelkit’te 1967 yılında dünyaya gelen Kolat, aile birleşimi çerçevesinde küçük yaşta Almanya’ya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Berlin’de tamamlayan Kolat, 1986 yılında lise bitirme sınavını geçti. Berlin Teknik Üniversitesi’nde Sanayi Matematiği Bölümünü bitirdi. Kolat, Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat ile evli.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?