Bernanke: Ülke ekonomisi toparlanamadı

(AA)

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ülke ekonomisinin hala finansal krizden tam olarak toparlanmaktan uzak olduğunu söyledi.

Bernanke, finansal krizin en kötü günlerinden bu yana yaklaşık 3,5 yıl geçtiğine dikkati çekerek, ülke ekonomisinin krizin etkilerinden tam olarak toparlanamadığını ve finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için daha fazla düzenlemenin gerektiğini vurguladı.

Krizin ağır insani ve ekonomik maliyetlerinin, son yıllardaki olayların tekrarlanmasını önlemek için gerekli tüm adımların atılmasının önemine işaret ettiğini belirten Bernanke, finansal krizin öne çıktığı dönemlerde mali istikrar politikalarının para politikalarının gölgesinde kalma eğiliminde olduğunu ifade etti.

Fed Başkanı Bernanke, krizin devamında ise mali istikrar politikalarının çok büyük bir önem kazandığını ve genel olarak para politikasıyla birlikte eşit kabul edildiğini kaydetti.

Bernanke, son yıllarda denetleme çabalarını belirgin bir şekilde artırdıklarını, sistemik risklerin üstesinden gelmek için altyapı ve çerçeve geliştirdiklerini vurgulayarak, finansal sistemin tüm katmanlarındaki olayları takip etme kapasitesine sahip olmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Finansal krizden çıkarılan en önemli dersin, ekonomi ve finansal sistem aracılığıyla yeni şoklar oluşması için ek potansiyel kanallar yaratan ”gölge bankacılık” sorunun büyümesi olduğunu ifade eden Bernanke, ”gölge bankacılık”tan kaynaklanan risklerin önlenmesi için çok daha fazla düzenleme gerektiğine dikkati çekti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?