Big Ben’in adı değişiyor

Dünyanın en önemli anıtlarından biri olarak görülen Londra’daki Big Ben Saat Kulesi’nin ismi değişiyor. Kule, Kraliçe’nin tahta çıkışının 60’ıncı yıldönümünü kutlamak için Elizabeth Kulesi olarak yeniden adlandırılacak.

Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 60’ıncı yılı için düzenlenen kutlamalar bitmiyor. Geçtiğimiz ay, 86 yaşındaki Kraliçe için düzenlenen dört günlük Pırlanta Jübile kutlamalarının ardından bu kez de İngiltere’nin simgelerinden biri olan Big Ben’in adı değişecek.

İsim değişikliğini Muhafazakar Parti Milletvekili Tobias Ellwood gündeme getirdi. Teklif Avam Kamarası’nda kabul edildi.

Big Ben’in resmi adı aslında “Clock Tower” yani “Saat Kulesi”. Ancak kulenin tepesinde bulunan dev çan nedeniylekuleye Big Ben deniyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, isim değişikliğini memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Saat Kulesi’nin adının Elizabeth Kulesi’ne çevrilmesi Kraliçe’nin 60 yıllık hizmetinin görülmesi açısından çok uygun bir adımdır. Sıradışı bir monark için sıradışı bir övgü” dedi.

KAMUOYU İKİYE BÖLÜNDÜ
Ancak değişiklik kamuoyunda bölünmelere neden oldu. İngiltere’ye “Big Ben”i görmek için geldiğini belirten Romanyalı turist Mara Ciortescu, “Big Ben çok eski ve anıt değerinde bir isim. Değiştirmenin mantığını anlamıyorum. Dünyanın başka yerlerindeki insanlar Elizabeth Kulesi’nin ne olduğunu anlamayacak” diye konuştu.

Bankacı Richard Labonte ise “O kadar da kötü bir fikir değil. Zaten Ben bir kuleye vermek için tuhaf bir isim. Ayrıca Kraliçe bunu hak ediyor” dedi.

Neo-Gotik tarzda inşa edilen 96 metre yüksekliğindeki kule 1859 yılında tamamlandı. Londra’nın merkezinde Whitehall bölgesinde, Thames Irmağı’nın kıyısında bulunan kulenin tepesine 393 basamak merdivenle çıkılıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?