Bild’den müthiş iddia: İran, ABD’yi Almanya’da vuracak

Almanya’nın en çok satan gazetelerinden Bild, İran’ın Alman topraklarında bulunan ABD varlıklarına yönelik bir saldırı planladığını iddia etti. Almanya Başsavcılığı, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Bild, bugün bir Alman işadamının sabotaj amacıyla İran adına ajanlık yaptığını iddia etti. Gazete, işadamının zaman zaman Berlin’de İranlı diplomatlarla gizli görüşmeler gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Haberde, İranlı ajanların, Washington’ın İran’a yönelik bir saldırı kararı alması halinde, Almanya’da bulunan ABD üslerini vurmaya hazırlandığı belirtildi.

DPA haber ajansının haberine göre, Başsavcı Harald Range, Karlsruhe’de düzenlediği basın toplantısında, Bild gazetesininbugün ortaya attığı iddialarla ilgili bir soruşturma başlattığını doğruladı.

Almanya Federal Polis Şefi Joerg Ziercke ise “Konuyu inceliyoruz ancak yakın zamanda bir tehlikeyle karşı karşıya olmadığımızı da söyleyebiliriz” dedi.

TAHRAN-BERLİN İLİŞKİLERİ GERGİN
İngiltere’nin İran Büyükelçiliği’nin önceki gün saldırıya uğramasının ardından, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Tahran’ın Berlin Büyükelçisi Ali Rıza Şeyh Attar’ı diplomatik protokole ve uluslararası hukuka uyması yönünde uyardı.

Bakanlık,Tahran Büyükelçiliği’ndeki personel sayısını da düşürdü.

LÜBNAN VE İRAN’DAKİ CIA AJANLARI TUTUKLANMIŞTI
İran’dan, bu yıl başlarında önemli bir ajan ağına ağır bir darbe vurduğu yönünde dikkat çekici bir açıklama gelmiş, geçtiğimiz hafta da CIA için çalışan bir grup ABD’li ajanın Lübnan ve İran’da tutuklandıkları ortaya çıkmıştı.

Bu haberlerin ardından Fransa istihbarat birimlerinin haftalık Intelligence Online raporunda, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Seçme Komitesi üyesi Mike Rogers’ın meseleyi araştırmak üzere Beyrut’a gittiği bildirilmişti.

Raporda, Beyrut’ta görev yapan CIA yetkililerinin güvenlik gerekçeleriyle Kıbrıs adasına götürüldüğü belirtilmişti.

İRAN, SUUDİ BÜYÜKELÇİ’YE SUİKAST PLANI YAPMAKLA SUÇLANMIŞTI
Ekim ayının ortalarında da Washington yönetimi Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adil el Cübeyr’e yönelik bir suikast planını ortaya çıkarmıştı.

ABD’li yetkililer İran asıllı Amerikalıların içinde olduğu bu planın Tahran’ın işi olduğunu iddia etmişti. Tahran yönetimi iddialara çok net bir şekilde karşı çıkmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?